Субота, Жов 23, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Дослідники з'ясували: окрім жайворонків та сов є й інші хронотипи

П'ятниця, 14 серпня 2020 року

Донедавна дослідники вважали, що є тільки два типи людей: ті, хто легко встають з ліжка вранці, але починають втомлюватися після обіду, і ті, хто відчувають себе млявими більшу частину ранку, але знаходяться на піку своєї активності вечорами. Тобто, залежно від того, коли ви сповнені сил і енергії — вранці або ближче до ночі — ви або ранкова людина, або сова.

Але якщо ви не бачите себе в жодній із цих категорій, нове дослідження пропонує ще два типи людей, із якими у вас можлива більша відповідність. Дослідження, опубліковане в журналі «Особистість та індивідуальні відмінності», визначає два нових хронотипи — типу особистості, заснованих на тому, коли ви найбільш бадьорі і коли ви ймовірно захочете спати. Дослідники назвали їх «ті, що дрімають удень» та «післяобіднім» хронотипами.

Пропонуємо вам подивитися на всі чотири типи, щоб з'ясувати, хто ви і як ви можете відповідно спланувати свій день (та ніч).

Ранкові жайворонки

Ранкові люди рано встають. Вони часто прокидаються до сигналу будильника або принаймні не відчувають особливих проблем із тим, щоб встати з ліжка, коли прийшов час починати день. Вони відчувають себе найбільш бадьорими і краще працюють на початку дня і починають втомлюватися після обіду. Зазвичай вони лягають спати рано чи в досить традиційний час.

Що стосується загальних якостей особистості, видання Fast Company зазначає, що ранкові люди, як правило, щасливіші, приємніші, наполегливіші, готові до співпраці, сумлінні, активні та відкладають справи набагато менше, ніж нічні сови.

Вони можуть краще складати іспити (адже багато іспитів відбувається зазвичай вранці), проте нічні сови часто випереджають жайворонків у тому, що мають успішнішу кар'єру і високий дохід.

Нещодавно було відкрито новий підвид жайворонків: приблизно одна з 300 осіб є «надзвичайно ранньою пташкою». Такі люди сплять стільки ж, скільки й звичайна рання пташка, але прокидаються вони в період від 2 до 5 ранку. Лягають спати вони від 6 до 9 години вечора, і це може наражати на небезпеку їхню соціальну активність, як вважає провідний автор дослідження, доктор Луї Птачек з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско, який досліджує циркадні ритми.

Нічні сови

Нічні сови із задоволенням спали б до пізнього ранку (або пізніше), якби їм було надано таку можливість. Їм важко працювати вранці і вони досягають піку активності набагато пізніше — протягом дня. Вони часто добре працюють ввечері і затримуються на роботі допізна, коли інші вже сплять.

Деякі дослідження показали, що нічні сови більш схильні до розвитку діабету, втрати м'язової маси і появи метаболічного синдрому, який включає високий кров'яний тиск, високий рівень цукру в крові і ненормальний рівень холестерину. Вони можуть також наражатися на більш високий ризик ранньої смерті, тому що їм доводиться працювати в ті години, які не відповідають внутрішньому годиннику їхнього тіла.

Проте, тоді як інші дослідження показали, що учні-жайворонки можуть отримувати вищі оцінки в школі, нічні сови мають такий тип інтелекту, який призводить до більш високооплачуваної роботи в майбутньому.

Ті, що дрімають удень

Згідно з дослідженнями, люди які належать до цього нещодавно відкритого хронотипу, бувають найбільш сонними у другій половині дня.

За даними Psychology Today, вони залишаються дуже бадьорими до 11 години ранку, потім стають все більш і більш сонними, і пік такої сонливості у них настає в середині дня, близько 3 години. Після цього вони знову стають активними до 10 години вечора, а потім лягають спати.

сон

Післяобідні люди

Люди з іншого нещодавно визначеного денного типу бувають сонними вранці та ввечері. Вони стають активними близько 11 ранку і залишаються такими до 5 години вечора, а потім знову відчувають сонливість.

Читайте далі:

«Совам» лучше ложиться спать пораньше — несколько веских причин

Полчаса лёгких упражнений в день компенсируют последствия сидячего образа жизни

Пожилые люди живут дольше благодаря прогулкам с собаками — исследование

Comments   

загрузка...