• Яких помилок допускає психолог-початківець

  • На партнерських правах Ⓟ | Велика Епоха
    П'ятниця, 9 серпня 2019 року

Учора ще студенти, сьогодні практикуючі психологи. Молоді фахівці прагнуть якомога швидше почати консультувати і напрацьовувати базу клієнтів. Як це зробити правильно? Які типові помилки допускають початківці консультанти? З цими питаннями ми звернулися до психолога і психотерапевта, консультанта по соціальним і освітнім питанням фахівця з 10-річним досвідом Анни Фломбойм, яка веде проект “Let me help: Кабінет психотерапевт” і дає приватні консультації.

мозок

Помилка №1. Здаватися непогрішним

Молодий психолог так боїться здатися непрофесіоналом, що не відступає від букви університетських лекцій і посібників.

Сипле термінами з підручника психології і дистанціюється від клієнта. Зберігає серйозний і відсторонений вираз обличчя протягом усієї консультації. Багато в чому це наслідки «сухого» навчання студентів психологічних факультетів. Така поведінка перешкоджає розкриттю і відвертості клієнта, який і так відчуває себе не в своїй тарілці. А тут ще психолог із кам'яним виразом обличчя зачитує діагноз, як вирок!

Не забувайте, що перед вами не тільки «об'єкт дослідження», а й просто людина. Прагніть до розумного синтезу професійних якостей та особистісних особливостей.

особисте

Помилка №2. Додавати багато особистого до консультації

Деякі психологи впадають в іншу крайність. Прагнучи показати клієнту, що вони звичайні люди, початківці консультанти забувають про професійну етику та кордони.

Починають ділитися своїми проблемами, доводячи, що не тільки клієнт має труднощі в житті. Так стирається межа між тим, хто просить допомоги і тим, хто її надає.

Багато і недоречно жартувати. Така поведінка видає невпевненість і відштовхує.

Перед вами людина, яка прийшла за психологічною підтримкою. Не перетворюйте консультацію в дружню бесіду. Слідкуйте за промовою і будьте об'єктивні.

І мам'ятайте про те, що ліки від отрути відрізняє міра. Не можна будувати консультацію тільки на «техніці», але й не можна забувати про те, що ви професіонал. Учіться дотримуватися баланс, стежачи за реакцією клієнтів.

Розчинятися

Помилка №3. Розчинятися в проблемах клієнта

Більшість студентів психологічних факультетів після навчання надмірно піклуються про клієнтів. Така «гіперопіка» дає протилежний результат.

Спеціаліст настільки занурюється в проблему, що ризикує забути про власне життя та інших клієнтів.

Надмірна опіка робить людину інфантильною і залежною від психолога. Простіше раз по раз бігати до мудрого «порадника», ніж вчитися вирішувати проблеми.

Навчіться максимально опрацьовувати проблему разом із клієнтом під час консультації і перемикатися відразу після його відходу.

Ваша задача не прив'язати до себе клієнта, а допомогти йому розкрити власний ресурс для подолання проблеми і гармонізації життя.

Приймати рішення

Помилка №4. Приймати рішення за клієнта

Іноді психолог забуває, що він не «вершитель долі» і не має ніякого права приймати за іншу людину життєво важливі рішення.

Молодому спеціалісту подобається відчувати себе «інженером людських душ». Він впивається власною значущістю.

Психолог не замислюється про відповідальність. Чи готові ви відповідати за результат, якщо наслідки будуть фатальними для клієнта?

Навчіться допомагати клієнту приймати самостійні рішення виходячи з його справжніх почуттів і намірів.

Потрібно досліджувати разом із клієнтом його простір. Клієнт, приходячи до психолога, не бачить власного ресурсу і можливостей. Він зашорений рамками. У процесі терапії він отримує підтримку, вчиться усвідомлювати свої ресурси і приймати рішення.

* Коментар: редакція не несе відповідальності за зміст і думки, викладені в статтях зі знаком Ⓟ.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...