П'ятниця, Тра 27, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Плодові мушки здатні довгий час після отримання травми відчувати біль, — дослідження

Вівторок, 6 жовтня 2020 року

Вченим було відомо, що комахи можуть відчувати біль. Однак про те, що деякі комахи живуть з постійним болем протягом тривалих періодів часу, вони дізналися лише зараз. Що це відкриття дасть науці?

Нове дослідження 2019 року говорить про те, що плодові мушки здатні довгий час після отримання травми відчувати біль. Тобто деякі особини можуть страждати від хронічного болю усе своє недовге життя (життєвий термін дрозофіл коливається від 10 до 80 днів, залежно від умов їхнього проживання).

Таким чином, іще раз підтверджується вислів про те, що всі живі істоти здатні відчувати і страждати. «Але чим корисне це відкриття?» — запитаєте ви.

Як виявилося, після травми тіло дрозофіли стає більш чутливим і реагує навіть на ті подразники, які раніше ігнорувалися як безболісні. Під час експериментів вчені спостерігали за станом мушки з пошкодженими нервовими закінченнями в одній з її лапок. Після того, як вона зажила, дослідники виявили, що інші кінцівки мушки стали гіперчутливими.

На основі цього вчені зробили висновок про те, що тіло комахи, яка пережила травму, намагається таким природним способом захиститися від подальших пошкоджень. Далі вони досліджували внутрішні механізми організму дрозофіли, що відповідають за сприйняття больових відчуттів.

Було виявлено, що, отримавши больовий сигнал, сенсорні нейрони передають його в черевний нервовий ланцюжок — орган, який відповідає спинному мозку людини. У цьому органі є нейрони, які можуть блокувати біль або навпаки, «включати» його сприйняття організмом.

На думку вчених, вивчення такої здатності може стати у пригоді в медицині і зможе стимулювати винахід нових видів ліків, спрямованих на усунення не тільки поверхневих симптомів, але причин болю.

Можливо, тоді люди зможуть відмовитися від застосування опіоїдів, які є небезпечними засобами, що притупляють біль та заразом викликають залежність.

Дане дослідження проводилося вченими з австралійського Університету Сіднея спільно з їхніми колегами з китайського Університету Sun Yat-sen. Звіт про дослідження було опубліковано в журналі Science Advances.

Читайте далі:

Дрозофіли: як позбутися плодових мушок за допомогою домашніх засобів

Незвичайна істота їсть каміння і переробляє його на пісок — нові відкриття

Вчені зможуть створювати на 3D-принтері тканини людини