Неділя, Січ 23, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Незвичайна істота їсть каміння і переробляє його на пісок, — дослідження

П'ятниця, 25 вересня 2020 року

Нещодавно вчені виявили на Філіппінах новий вид корабельних черв'яків: ці прісноводні істоти не лише живуть у річкових каменях, але й гризуть їх.


Вапняки річки Абатан химерної форми: вони всіяні дірками і ходами. Як виявилося, це «справа рук» (а вірніше, зубів) Lithoredo Abatanica — нещодавно відкритого виду, який харчується камінням.

Цей черв'як раніше постійно ховався від пильного погляду вчених. Їм вдалося відкрити його тільки в 2006 році, а вивчати почали ще пізніше — у 2018. Тоді дослідники розкололи декілька каменів і забрали їхніх дивних мешканців до лабораторії. Вони вважають цей вид воістину унікальним, і не тільки тому, що його було виявлено лише в річці Абатан на Філіппінах.

Звіт дослідження було опубліковано в червні 2019 року у виданні «Proceedings of the Royal Society» — «Праці Королівського Товариства», серія B (біологічні науки). За його результатами, цей раніше невідомий вид двостулкових молюсків дійсно ласує виключно камінням.

Провідний дослідник Рубен Шіпвей з Північно-Східного університету вважає, що це досить незвично, адже інші відомі науці види корабельних черв'яків віддають перевагу деревині. Цей же «маленький оригінал» не лише обрав собі кам'яне житло, але й дотримується кам'яної дієти.

Такі несхожі родичі

Черви, що харчуються вапняком, виростають у довжину до 15 см. У них великі та плоскі зуби, які ідеально підходять для того, щоб дробити камінь, — на відміну від пилкоподібних різців їхніх «родичів», корабельних черв'яків.

Окрім того, у черв'яків, що пожирають деревину, є мішкоподібний орган для її зберігання і перетравлення, а каменеїди відмовилися від цього «багажу» на користь простішого методу: вони проковтують камінь, а виділяють його переробленим на пісок.

У чому сила, черв'яче?

Дослідникам так і не вдалося з'ясувати, навіщо, зрештою, черви Lithoredo Abatanica їдять каміння. Звичайно, ходи, що утворюються в результаті їхньої гастрономічної діяльності, служать їм тимчасовим укриттям, проте як тільки вони залишають «нору», її із задоволенням займають інші річкові мешканці.

Окрім того, незрозуміло, звідки ці черв'яки отримують поживні речовини. На думку вчених, поживна цінність каменів дорівнює нулю. Як тоді цим черв'якам вдається стати такими вгодованими?

«Тварини, які ковтають камені, існують, але їх не так багато. Наприклад, деякі птахи ковтають гальку, щоб вона в шлунку сприяла травленню, — пояснює Шіпвей. — Lithoredo abatanica — це єдина відома нам тварина, яка харчується камінням, риючи в ньому ходи».

Вчені вважають, що цей черв'як отримує поживні речовини завдяки якимось невідомим поки процесам. Можливо, він використовує симбіоз, як і молюски-деревоточці, яким перетравлювати целюлозу допомагають присутні в їхніх залозах бактерії.

Читайте далі:

Перші австралійці з'явилися набагато раніше, ніж вважалося: майже 120000 років тому

Личинки, що їдять пластик, — вирішення екологічної проблеми?

Comments   

загрузка...