• Личинки, що їдять пластик, — вирішення екологічної проблеми?

  • Марія Кононенко | Велика Епоха
    Вівторок, 4 липня 2017 року

Ні, це не фантастичне оповідання про гігантських черв'яків, що здатні за хвилину очистити планету від сміття, а водночас і від маси потрібних людині пластикових речей. Це — один із можливих варіантів біорозкладання пластику, що зацікавив учених у всьому світі.

Проблема розкладання пластику виникла не сьогодні. Відомо, що пляшки з цього матеріалу розкладаються більше 100 років, а поліетиленові пакети — понад 200 років. Ми не можемо відокремити те, що ми виробляємо, від ареалу свого існування. Звалища невідворотно ростуть, і перед людством гостро постало питання: як врятувати землю, а разом і майбутнє людства, від сміттєвої катастрофи.

Радикального плану для вирішення екологічної проблеми немає, але є обнадійливі маленькі підказки виходу з положення.

Якось біолог Федеріка Берточчіні з Вищої ради наукових досліджень Іспанії (CSIC) виявила пакет, прогризений личинками воскової молі Galleria mellonella. Вона провела експерименти, щоб з'ясувати, наскільки швидко личинки можуть впоратися з поліетиленом. Перші дірки з'явилися через 40 хвилин, а через 12 годин 92 міліграма поліетилену було з'їдено. Подальші дослідження показали, що гусениці здатні його перетравлювати. Результати спектрального аналізу переробленого матеріалу вказали на те, що структура поліетиленових зв'язків у пластиці ламалася, перетворюючи полімер поліетилену в більш дрібні продукти. Вчені сподіваються виявити особливий фермент, що виробляється личинками, і спробувати його синтезувати. Не виключено, що це вирішить проблему забруднення навколишнього середовища пластиком.

Раніше Вей-Мін Ву, вчений зі Стенфордського університету, виявив, що борошняні черв'яки можуть харчуватися полістиролом.

А рік тому подібне відкриття було зроблено українкою, 14-річною Катериною Малкіною. Її проект посів 2-ге місце на олімпіаді в Нідерландах.

За матеріалами: theepochtimes.com

Підписатися:

Коментарі