ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Польський майстер допомагає відновлювати «Козацький хутір» недалеко від Чигирина

Велика Епоха

Польський майстер Ян Жонса приїхав до Черкащини, щоб допомогти краєзнавцям відновити етнографічний комплекс «Козацький хутір». Майстер з укладання очеретяної покрівлі, Ян радо ділиться своїм досвідом з місцевими волонтерами.

#img_center_nostream#

В історичному краї на Чигиринщині майстер Ян Жонса відпочиває душею і набирається сил. Він повертає до життя будинки етнографічного комплексу «Козацький хутір», розповідається в сюжеті каналу «Факти ICTV». Ян каже, що у цього місця є душа і він хоче її зберегти.

Ян не молодий, йому шістдесят один рік. Він цікавиться історією козацтва та вже понад 20 років укладає покрівлі будинків, побудованих у традиційному українському стилі. Дізнавшись, що на Черкащині 12 років волонтери відновлюють будинки і старовинний хутір, Ян вирішив допомогти ентузіастам і вже кілька тижнів відновлює покрівлі будинків.

«Козацтво — це мене завжди цікавило. Я приїхав, побачив цей заповідник і подумав — чому б не зробити? Це не тільки для мене, це для наших дітей. Це спільна культура, спільна історія», — говорить Ян.

Дахи, які робить майстер Ян, повністю ручної роботи. Очерет скошують, пов'язують в снопи, висушують, після чого нарізають і укладають на дерев'яні рейки. Виходить екокрівля — без хімікатів чи обробок і до того ж дуже міцна — може простояти 70—80 років. Взимку в будинку з таким дахом тепло, а влітку відчувається прохолода.

У ХVII столітті запорізький козак Стеценко побудував хутір-зимівник. Назва села Стецівка походить якраз від його імені. Згодом будинки почали руйнуватися, але не втратили свою історичну цінність. За їх збереження і борються місцеві волонтери. На сьогодні вони вже відновили кілька комор і два будинки.

«В одній половині будинку буде етнографічна експозиція, а в інший люди зможуть пожити в етносередовищі», — говорить директор історико-культурного заповідника «Чигирин».

#img_center_nostream#

У цій місцевості є й козацька церква кінця ХVIII століття. Держава не може виділити кошти на її зовнішнє відновлення і внутрішнє декорування. Тому ентузіасти покладаються тільки на свої сили. Вони планують відновити поселення з дванадцятьма будинками, а для цього потрібно близько 5 млн грн.