ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У Канаді винайшли спосіб отримувати більш міцний бетон, застосовуючи перероблені шини

Велика Епоха

Канадці вироблятимуть суперміцний бетон, використовуючи перероблені шини. Він може використовуватися для бетонних конструкцій, таких як будівлі, дороги, греблі і мости, й одночасно сприятиме зменшенню кількості відходів на сміттєвих звалищах.

#img_center_nostream#

Винахідниками суперміцного бетону стали інженери з University of British Columbia, повідомляє UBC News. Вони експериментували з різними пропорціями волокон із перероблених шин та інших матеріалів, які використовуються в бетоні, — цементом, піском і водою, перш ніж знайти оптимальний склад суміші, яка містить 0,35% волокон шин.

Ідея створення доріг із вторинної гуми не нова: асфальтові дороги з гумовими «крихтами» з подрібнених шин існують в Америці, Німеччині, Бразилії, Іспанії та Китаї. Але використання полімерних волокон із шин має унікальні переваги — потенційне підвищення стійкості бетону та подовження терміну його служби.

#img_center_nostream#

«Наші лабораторні дослідження показали, що у волоконно-армованому бетоні зменшується ймовірність утворення тріщин більш ніж на 90% у порівнянні зі звичайним бетоном, — сказав автор дослідження. — Бетонні конструкції мають тенденцію до утворення тріщин з плином часу, але полімерні волокна затягують тріщини під час їх формування, допомагаючи захистити структуру і продовжуючи термін її експлуатації».

Керівник роботи, професор Немі Бантія каже, що це дослідження також важливо для екології та промисловості: щорічно в усьому світі виробляється близько 3 млрд шин, а після переробки з них можна отримати близько 3 млрд кг волокна.

«Більшість зношених шин придатні тільки для звалища. Додавання волокна до бетону може знизити вуглецевий слід у шинній промисловості, а також скоротити викиди в будівельну галузь, оскільки цемент є основним джерелом парникових газів. Ми використовуємо майже шість млрд м3 бетону щороку. Це волокно може бути використане в кожному м3 цього бетону», — говорить Бантія.

У травні новим бетоном покрили сходи перед будівлею Макміллана в кампусі UBC. За допомогою датчиків, вбудованих у бетон, команда дослідників відстежує продуктивність нового покриття, враховуючи розвиток деформації, тріщин та інші фактори. Попередні результати підтвердили лабораторні дослідження: волокна значно знижують рівень розтріскування.

А вчені з Голландії винайшли асфальт і бетон, які здатні самостійно відновлюватися. Вони стверджують, що в разі використання цих матеріалів ремонт більше не знадобиться.