Субота, Чер 25, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

У Канаді винайшли спосіб отримувати більш міцний бетон, застосовуючи перероблені шини

Понеділок, 27 липня 2020 року

Канадці вироблятимуть суперміцний бетон, використовуючи перероблені шини. Він може використовуватися для бетонних конструкцій, таких як будівлі, дороги, греблі і мости, й одночасно сприятиме зменшенню кількості відходів на сміттєвих звалищах.

Винахідниками суперміцного бетону стали інженери з University of British Columbia, повідомляє UBC News. Вони експериментували з різними пропорціями волокон із перероблених шин та інших матеріалів, які використовуються в бетоні, — цементом, піском і водою, перш ніж знайти оптимальний склад суміші, яка містить 0,35% волокон шин.

Ідея створення доріг із вторинної гуми не нова: асфальтові дороги з гумовими «крихтами» з подрібнених шин існують в Америці, Німеччині, Бразилії, Іспанії та Китаї. Але використання полімерних волокон із шин має унікальні переваги — потенційне підвищення стійкості бетону та подовження терміну його служби.

«Наші лабораторні дослідження показали, що у волоконно-армованому бетоні зменшується ймовірність утворення тріщин більш ніж на 90% у порівнянні зі звичайним бетоном, — сказав автор дослідження. — Бетонні конструкції мають тенденцію до утворення тріщин з плином часу, але полімерні волокна затягують тріщини під час їх формування, допомагаючи захистити структуру і продовжуючи термін її експлуатації».

Керівник роботи, професор Немі Бантія каже, що це дослідження також важливо для екології та промисловості: щорічно в усьому світі виробляється близько 3 млрд шин, а після переробки з них можна отримати близько 3 млрд кг волокна.

«Більшість зношених шин придатні тільки для звалища. Додавання волокна до бетону може знизити вуглецевий слід у шинній промисловості, а також скоротити викиди в будівельну галузь, оскільки цемент є основним джерелом парникових газів. Ми використовуємо майже шість млрд м3 бетону щороку. Це волокно може бути використане в кожному м3 цього бетону», — говорить Бантія.

У травні новим бетоном покрили сходи перед будівлею Макміллана в кампусі UBC. За допомогою датчиків, вбудованих у бетон, команда дослідників відстежує продуктивність нового покриття, враховуючи розвиток деформації, тріщин та інші фактори. Попередні результати підтвердили лабораторні дослідження: волокна значно знижують рівень розтріскування.

А вчені з Голландії винайшли асфальт і бетон, які здатні самостійно відновлюватися. Вони стверджують, що в разі використання цих матеріалів ремонт більше не знадобиться.