• Створено роботизований екзоскелет, який допоможе літнім людям не падати

  • Діна Матвіенко | Велика Епоха
    Четвер, 18 травня 2017 року

Дослідники з Італії і Швейцарії розробили прототип екзоскелета, який допоможе не втрачати рівновагу під час ходьби і вбереже від падіння і травм. Пристрій призначений для літніх людей та інвалідів з ампутованими кінцівками для підтримки їх рівноваги під час ходьби, щоб уникнути падіння.

Вираз «роботизований екзоскелет» викликає в думках асоціації з футуристичними солдатами з науково-фантастичних фільмів, але насправді все набагато простіше.

З віком тіло втрачає силу і гнучкість. Якщо додати до цього захворювання або травми, то ризики падіння значно збільшуються. І це є основною причиною смертельних травм у людей похилого віку.

Тому деякі дослідники намагаються створити пристрої, які охороняли б літніх людей під час ходьби. Багато подібних розробок досить громіздкі і незручні, до того ж більшість людей не потребує їхньої допомоги на кожному кроці. Тому дослідники створили механізм, який буде працювати тільки в разі потреби.

Його назва Active Pelvis Orthosis (APO), і складається він з пояса і пари кріплень на стегнах. У APO закладений алгоритм для контролю рухів ноги. Якщо нога відхиляється від природної ходи так, що може статися зісковзування, пристрій застосовує силу, щоб допомогти ногам протидіяти прослизанню.

Щоб дізнатися, як APO буде працювати на практиці, розробники з Sant'Anna School of Advanced Studies і Swiss Federal Institute of Technology випробували його на 8 літніх людях і 2 інвалідах з ампутованою до коліна ногою, які носили протези. Добровольцям пропонували пройти в екзоскелеті доріжкою, яка періодично сіпається, щоб штучно викликати втрату рівноваги. Інші доріжки були слизькими, як лід, або мали пухку структуру. Іноді APO був включений, іноді вимкнений, а іноді учасники дослідження взагалі були без APO. Камери захоплення руху записували положення кінцівок, створюючи анімацію образного малюнка для аналізу.

Аналіз показав, що під час звичайної ходьби APO, який важить близько 5 кілограмів, не впливає на ходу. До того ж пристрій не вимагає складного налащтування. Після того як користувач пристібнеться, він запрограмує свою вагу і зробить три кроки. Протягом всього кількох хвилин пристрій сформує внутрішню модель нормального руху. При цьому він не повністю замінює рефлекси користувача, а просто підсилює силу ноги на 20 або 30%.

«Це відмінний приклад спроби унікального підходу до управління екзоскелетом, який має реальні результати», — сказав біомедичний інженер Даніель Ферріс.

За його словами, APO буде готовий до продажу через 10 років. Інші дослідники говорять, що, можливо, і раніше — вже через 1—2 роки.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...