ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Вчений з Нідерландів створив самовідновний асфальт і бетон (ВІДЕО)

Велика Епоха

Вчений з Нідерландів знайшов спосіб удосконалення двох найважливіших матеріалів для інфраструктури міст — асфальту і бетону. Новий асфальт може відновлюватися, не вимагає ремонту і може заряджати електрокари, а бетон має підвищену міцність і сам «заліковує» тріщини.

#img_center_nostream#

#img_center_nostream#

Основними будівельними матеріалами країн, що розвиваються, є асфальт і бетон. Асфальт в основному використовується для дорожніх покриттів. Його легко використовувати: просто нагріти, перемішати, нанести, і після застигання він стає твердим дорожнім покриттям. Асфальт пористий, ці пори поглинають міський шум. Але недоліком є ​​те, що він неміцний, і з часом з'являються тріщини і вибоїни. Це створює небезпечні умови для їзди, а дороги в поганому стані — причина 1/3 всіх дорожньо-транспортних пригод.

Сьогодні вчені працюють над видами асфальту і бетону, які здатні ремонтувати себе, повідомляє The Verge.

Науковий співробітник Delft Technical University Ерік Шланген (Erik Schlangen) запропонував метод самовідновлення асфальту. Для цього в асфальт додають невеликі сталеві волокна, які змішуються із загальною масою, і асфальт стає провідним. Під дією тепла від асфальтобетонної машини з величезним магнітом волокна нагріваються і «затягують» тріщини. Хоча це і не повне самовідновлення, але все ж набагато вигідніше, ніж перекриття дороги на кілька днів для ремонту.

Самовідновний асфальт був протестований на 12 різних дорогах у Нідерландах, і одна з них функціонує і відкрита для громадського транспорту з 2010 року. Всі вони продовжують залишатися в ідеальному стані, але Шланген зазначає, що навіть звичайні асфальтові дороги зберігають цілісність приблизно 7—10 років, тому різницю між звичайним і самовідновним асфальтом ми побачимо в найближчі роки.

За оцінками, загальна вартість асфальту зі сталевими частками буде на 25% вище, ніж звичайно, але це може подвоїти термін служби покриття. Для такої країни, як Нідерланди, застосування нового типу асфальту на всіх дорогах допоможе заощадити €90 млн/рік.

#img_center_nostream#

#img_center_nostream#

Асфальт зі сталевими частинками має ще одну цікаву функцію: «Введення сталевих волокон в асфальт означає, що ви можете передавати інформацію на нього, щоб можна було заряджати електромобілі на дорозі, якою вони їздять. Ми збираємося провести кілька випробувань перед світлофорами. Суть ідеї в тому, що ви можете зарядити свій автомобіль, коли стоїте перед світлофорами. Ми збираємося провести кілька випробувань», — говорить Ерік Шланген.

Але дороги — це не єдиний недолік інфраструктури. Багато мостів і будівель, що побудовані з бетону, недосконалі або просто застаріли. Бетон — один із найстаріших будівельних матеріалів на землі, а також один з найбільш екологічно шкідливих. Під час виробництва бетону в атмосферу потрапляє близько 10% від викидів вуглекислого газу в усьому світі. Тому дослідники намагаються зробити цей матеріал більш довговічним і екологічно чистим.

Бетон — дешевий матеріал, він легко тріскається, через це у нього додають сталеві стрижні, які беруть на себе вагу конструкції. Але коли в тріщини проникають солі і вода, сталь всередині починає корродувати.

«Якщо ви хочете зробити самовідновний бетон, потрібно щось, що заповнить тріщини, щоб в них більше не проникала ні вода, ні солі», — каже Шланген.

Він пропонує додавати до бетону спеціальні бактерії, безпечні для людей. Вони будуть жити в суміші і виробляти карбонат кальцію, який допомагає заповнити тріщини, що з'являються. «Ми знаємо, що ці бактерії можуть жити в природі понад 200 років, тому ми розробили техніку, щоб помістити ці бактерії в бетон, і вони будуть жити всередині бетонної структури», — додає Шланген.

В свою чергу, у Шотландії придумали свій спосіб виготовлення асфальту — із пластикових відходів.