• З 2030 року в ЄС буде перероблятися 70% сміття

  • Діна Матвіенко | Велика Епоха
    Четвер, 6 квітня 2017 року

До 2030 року країни ЄС мають намір підвищити рівень переробки твердих побутових відходів (ТПВ) до 70%, а кількість сміття, дозволеного для зберігання на полігонах, скоротити до 10%. Чи готова Україна до подібних змін?

Ці та інші зміни в питанні безпечної утилізації та поводження з відходами викладені у чотирьох директивах ЄС:

1. ТПВ.

2. Транспортні засоби з терміном експлуатації, що минув.

3. Електронні відходи: обладнання, батареї та акумулятори.

4. Зберігання відходів.

Реалізацію нового підходу з цих питань заплановано на 2030 рік. Зараз Європарламент вже проголосував за цю ініціативу, і почалися переговори між міністрами країн ЄС.

На думку експертів, хоча точні ліміти можуть змінитися, але вони, безсумнівно, будуть суворішими, ніж діючі зараз, повідомляє Нyser.

Важливі моменти нових директив:

• переробка ТПВ підніметься до 65—70%;

• правила щодо звалищ посиляться. Зараз у країнах ЄС заборонено вивозити на звалища відходи, які неможливо переробити. А частка побутових відходів складає 35%. За новою директивою, ця норма знизиться до 5—10%.

• переробка упаковок зросте до 75—80%;

• в'їзд на звалище стане платним;

• розшириться перелік продукції, охопленої системою задатків. Наприклад, у Чехії скляні пляшки залишають в спеціальному боксі, який повертає сплачені за тару гроші.

Що дадуть нові правила? Перше — вони зменшать залежність підприємств від сировини. Чим більше відходів буде перероблено, тим менше нової сировини буде потрібно для виробництва. Друге — це економія енергії.

Найпростіший і наочний приклад — алюмінієві банки від напоїв. Щоб зробити таку тару з переробленого матеріалу, тобто зі старої банки, потрібно на 95% менше енергії, ніж під час виготовлення її «з нуля». Очевидна економія і сировини, і енерговитрат. Але алюміній — не єдиний вид сміття, який є цінною вторсировиною. Ось щодо цих відходів і розроблені нові вимоги.

Якщо директиви реалізуються, підприємства ЄС зможуть економити до €600 млрд. Одночасно з цим викиди вуглекислого газу в атмосферу зменшаться на 4%.

Для деяких країн ЄС ці директиви є досить жорсткими, хоча і багатонадійними. Як вони будуть здійснюватися, покаже час.

Польща, найближча сусідка України, виконала велику роботу, щоб назавжди позбутися величезної кількості звалищ і сміттєвих полігонів. Але навіть тут насьогодні ліміт зберігання відходів на звалищах — 44%.

У нашій країні культура поводження зі сміттям практично нерозвинена, а переробка сміття перебуває на одному з найнижчих рівнів серед країн Європи.

Але деякі українці організовують у себе вдома або у своєму селищі сортування сміття. У Дніпрі та Полтаві городян заохочують до роздільного збору відходів. На Волині сортують відходи за європейськими стандартами, а на Київщині знайшли свій спосіб вирішити проблему стихійних звалищ.

На допомогу українцям, які свідомо ставляться до питань безпечної утилізації сміття, видання «Велика Епоха» підготувало інтерактивну мапу. На ній позначені пункти прийому різних видів вторсировини:

Розкажіть друзям про цей сервіс, доповнюйте його новими адресами!

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...