ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Розробки українського вченого допоможуть вирішити проблему утилізації відходів

Велика Епоха

Український вчений Іван Бондаренко розробив унікальні технології з транспортування та утилізації відходів, які допоможуть нашій країні вийти з екологічної кризи. Більшість з його розробок у цій сфері повністю автономні і не потребують джерел енергії для роботи.

#img_center_nostream#Результати свого 10-річного дослідження Іван Бондаренко виклав у книзі «Територія без відходів: інноваційний погляд». Спільно з Іваном Бондаренко, в цьому дослідженні брали участь й інші вчені з Донецького національного технічного університету, повідомляє газета «День».

Одним з результатів авторської розробки стала енергоавтономна система транспортування відходів (II-V клас небезпеки), яка, за словами її творця, має дуже простий принцип роботи.

Спочатку сміття потрапляє в накопичувальну ємність і тисне на поршень, що знаходиться в циліндрі зі стисненим повітрям. Повітря витісняється в порожнину електротурбіни. У процесі цього завантаження генерується електроенергія, яка передається на акумулятор і електродвигун. Після повного завантаження ємність з відходами переміщається тунелем, автоматично розвантажується в установленому місці і так само повертається. Потім процес повторюється. Від ваги сміття залежить кількість виробленої енергії, і чим більше вага, тим більше і виробляється енергії.

#img_center_nostream#Одна з головних переваг цієї технології — для її роботи практично не потрібна людина, все відбувається автоматично. Це особливо важливо для транспортування токсичних відходів територіями населених пунктів.

Вчений також створив технологію безпечної утилізації таких відходів, як фосфорний шлам. Зберігання фосфорного шламу на складах пов'язано з великими труднощами і високим ризиком. Іван Бондаренко пропонує переробляти його на червоний фосфор — цінну промислову сировина.

У книзі вченого описані й інші цікаві і перспективні розробки: пристрій, завдяки якому звичайна електролампа працює на теплових відходах, і установка, що виробляє мільярди м3 газу з біовідходів.

Для відновлення постраждалих населених пунктів сходу України Іван Бондаренко пропонує створення екопоселень — ефективних і розвинених з точки зору екології, з широкою інфраструктурою. Перевага таких поселень в тому, що в них буде утворюватися в рази менше побутових відходів, ніж у місті, — підсумовує вчений.

На сьогодні розробки Івана Бондаренка отримали кваліфікаційну експертизу і запатентовані, але для їх впровадження потрібні інвестиції.

Можливо, незабаром у багатьох містах і невеликих селищах проблема утилізації відходів перестане бути проблемою, як це сталося з Камікацу, який сьогодні є першим у світі селищем з 100% переробкою відходів. А поки кожен українець може сортувати відходи і здавати вторсировину на переробку в пункти прийому, відмічені на інтерактивній мапі.