ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Як економити на опаленні за допомогою котла на біопаливі

Велика Епоха

Альтернативні джерела опалення стають все більш поширеними завдяки своїй швидкій окупності. Бізнесмен з Полтави Руслан Чамара відмовився від газового опалення і встановив котел, що працює на біопаливі. Котел працює на безкоштовному паливі і дозволяє економити 60 тис. грн за сезон.

#img_center_nostream#Полтавець Руслан Чамара тримає магазин непродовольчих товарів площею близько 200 м2. Через регулярне підвищення тарифів на опалення і комунальні послуги Руслан задумався про перехід на альтернативні джерела енергії.

Відмінним варіантом для цього став котел, що працює на твердому паливі. Ціна котла — 60 тис. грн — окупилася за перший же сезон, розповідає «Асоціація біоенергетичних структур».

Для обігріву приміщення можна використовувати всі види біовідходів, зокрема і відходи сільськогосподарського виробництва, які у великій кількості залишаються на узбіччях полів після збирання: фермери не знають, що з ними робити. Потрібно тільки звернутися до сільгоспвиробників і запитати, куди вони звалюють ці сміттєві відходи. Як правило, вони не використовуються, і фермери віддають їх безкоштовно. Вам залишається тільки перевезти біопаливо з поля до себе. За невелику плату фермери погоджуються допомогти і в цьому.

Як розповідає Руслан, коли його магазин опалювався газом, температура в приміщенні не перевищувала 16—18 °C. Біопаливний котел нагріває повітря до 26 °C. Для газового нагріву до такої температури знадобилося б 50 м3/добу, що дорівнює 400 грн/день.

А біопаливо — безкоштовне, все що потрібно — це поїхати і забрати його. Як говорить Руслан, для підтримки температури 26 °C в магазині потрібно на добу 4 мішки біомаси по 12 кг. Для 21—23 °C — три мішки. Вони згоряють приблизно за 3 годин. Відходи від переробки сої, а також соняшника відмінно горять.

«Кочегаримо з 9 ранку і приблизно до 12—13 год (саме тоді в магазині температура піднімається до 26 °C), і вже потім температура тримається майже добу на рівні 20 °C. Лише за 1 годину котел нагріває до робочої температури 1,7 т води: 1 т в акумуляторі, 350 л в системі і ще 350 л в самому котлі», — каже власник енергоефективного котла.

Якщо немає можливості зберігати у себе великі запаси біопалива, можна домовитися з фермером і накрити його просто в полі плівкою. Навіть волога біомаса буде відмінно горіти завдяки високій температурі в котлі. Сам Руслан зберігає паливо в саморобному бункері, і запасів вистачає на 1,5—2 місяці.

#img_center_nostream#Оскільки котел працює не на дровах, а на біопаливі, його конструкція трохи нестандартна. Розробити такий котел допоміг друг підприємця Геннадій Двірник. Для цього котла можна використовувати солому, тріску, шишки, горіхову шкаралупу й інші найрізноманітніші види біопалива. Розширити спектр паливних матеріалів дозволяє ручне завантаження.

Ще одна значна перевага біопалива — воно вуглецево-нейтральне. Як каже представник ГО «ЕкоЛтава» Максим Макуха, хоча цей котел і викидає СО2, але він не забруднює атмосферу, як це відбувається з викопним паливом на зразок вугілля або газу. Тобто весь вуглекислий газ, який поглинули рослини з атмосфери, під час згоряння повертається назад, але в атмосферу не додається нічого зайвого.

Крім біопалива у природному вигляді, можна використовувати брикети з біомаси та макулатури. Також є й інші альтернативні варіанти опалення.