ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Як за 5 років зробити Україну енергетично незалежною

Велика Епоха

Україна має чималі запаси нафти і газу, однак протягом багатьох років закуповує ці ресурси в інших країн. Чи може Україна стати енергетично незалежною лише за 5 років, які сектори вимагають інвестицій і наскільки важливою є альтернативна енергетика для нашої країни?

#img_center_nostream#Енергетична залежність України є однією з її нагальних проблем. Нафта і нафтопродукти, газ, вугілля та ядерне паливо — все це завозиться із сусідніх країн, що розвиває їхню економіку і послаблює нашу. Анатолій Амелін, експерт аналітичного центру «Український інститут майбутнього», зазначає, що серед інших країн Європи Україна має треті за величиною запаси газу і сотні мільйонів тонн запасів нафти і газоконденсату. Нижче у статті наводиться думка фахівця.

Незважаючи на це, тільки за період з 2010 до 2015 року на імпорт нафтопродуктів і природного газу було витрачено $105 млрд.

Для порівняння: видобуток власного газу коштує для країни $30—40/1000 м3, а купівля російського обійдеться у 10 разів дорожче — $400/1000 м3. Однак Україна, як і раніше, продовжує імпортувати газ, замість того, щоб вкладати кошти у розвиток власних ресурсів.

Навіть без активної розвідки нових родовищ в Україні достатньо відкритих запасів нафти і газоконденсату, яких вистачить на 80—90 років.

#img_center_nostream#Крім такого достатку традиційних джерел енергії, є ще один шлях, який допоможе нашій країні стати енергетично незалежною, — альтернативна «зелена» енергетика. Цей напрямок активно розвивається на Заході, і його підтримує більшість розвинених економік. Як показують дослідження, на тлі більш економного використання енергії до 2025—2050 рр. більшість міст Європи перейдуть на абсолютне використання «зеленої» енергії.

За словами фахівців, Україна однозначно має високий потенціал альтернативної енергетики. Середній показник — 29 тис. МВт встановленої потужності, зокрема:

• 4 тис. МВт — сонячні електростанції;

• 10 тис. МВт — електростанції на біомасі;

• 15 тис. МВт — вітряні електростанції.

Вже сьогодні багато українців встановлюють на дахах своїх будинків сонячні електростанції і навіть продають державі надлишки виробленої енергії за «зеленим тарифом». У Вінниці, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську енергія від сонячних батарей використовується для освітлення центральних вулиць та деяких будівель.

#img_center_nostream#У 2015 році сонячні, вітряні і біопаливні електростанції згенерували 1,5 млрд. КВтг електроенергії, але все це становить менше 1% виробленої у країні енергії.

Протягом 20 років альтернативні джерела енергії зможуть покрити не більше 40% потреби імпортованих енергоресурсів. Тому фахівці кажуть, що «зелені» джерела зможуть тільки частково замістити імпорт.

Що потрібно зробити Україні, щоб стати енергетично незалежною?

1. Підвищити ККД поновлюваних джерел. На сьогодні їхній ККД становить 15—40%, а для традиційних електростанцій — 30—55% (ТЕС) і 80% (АЕС).

2. Підвищити потужність «зелених» джерел. Для цього буде потрібно близько $70 млрд. Максимальний потенціал отримання «зеленої» енергії — 29 тис. МВт.

#img_center_nostream#3. Інвестувати у видобуток газу державними і приватними компаніями. Це вимагає виділення $3,5 млрд, що менше тих грошей, які йдуть на імпорт блакитного палива ($6—4,5 млрд). Такий крок дозволить збільшити видобуток газу до 35 млрд м3, і вже через 6 років Україна зможе не тільки не імпортувати блакитне паливо, а навіть експортувати його.

4. Розвивати нафтовидобуток: модернізувати 2 діючих заводи у Кременчуці і Балаклії. Якщо вдасться побудувати ще один новий нафтопереробний завод, то український ринок буде на 100% забезпечений нафтопродуктами.

5. Збільшити видобуток нафти і газоконденсату в 5 разів. Це дозволить через п'ять років випускати 7,5—9,5 млн. т/рік якісного палива за стандартами ЄС.

#img_center_nostream#За словами фахівців, розвиток альтернативної «зеленої» енергетики в Україні має йти паралельно з розвитком традиційного нафтогазового сектора. Тільки це зможе допомогти отримати енергетичну незалежність від інших країн.

За матеріалами: «Хвиля».