• Сонячні електростанції на гранти від ЄС: альтернативна енергетика в українських селах

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Четвер, 22 вересня 2016 року
 

Українські села поступово починають переходити на альтернативну енергетику. Сонячні електростанції дозволяють підвищити енергетичну незалежність домогосподарств та поліпшити умови життя. Про те, як проходить цей процес, де громади беруть кошти на сонячні електростанції та про труднощі, які їм доводиться долати, розповідає Deutsche Welle.

Слідом за активними городянами, які встановлюють на дахах своїх будинків сонячні електростанції, що дозволяють їм майже повністю відмовитися від державної електрики, альтернативна енергетика починає з'являтися і в українських селах. Одне з таких місць — село Варяж у Львівській області, майже на кордоні з Польщею.

Перша сонячна електростанція — 20 фотовольтажних панелей — була встановлена ​​тут рік тому на території колишньої бібліотеки. А допоміг цьому проект ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».

Найбільшою незручністю для жителів Варяжа була відсутність вуличного освітлення в селі вже близько 30 років. Тому місцеві жителі вирішили зібрати гроші для установки нового освітлення. В результаті близько 5% зібрали самі жителі, частину коштів дали з районного та обласного бюджету, понад 200 тис. грн. виділила варязька сільрада, а більшу частину — близько 330 тис. грн. — отримали з проекту від ЄС.

На ці гроші в селі придбали 20 сонячних модулів, які виробляють електроенергію для освітлення центральних вулиць Варяжа. Також закупили додаткове обладнання і 43 опори для кріплення світильників.

Сонячна електростанція не створює ніяких незручностей і майже не вимагає догляду. Все, що потрібно — це взимку прибирати з панелі сніг й іноді регулювати таймер включення та виключення.

Як кажуть варяжці, влітку енергія від сонячної електростанції повністю покриває потреби села, і навіть залишається в надлишку. А взимку близько 30% доводиться докуповувати в обленерго.

Спочатку жителі хотіли використовувати літні надлишки енергії: для освітлення Народного дому, дитячого садка та на продаж за «зеленим тарифом». Але для того, щоб користуватися «зеленим тарифом», продаючи електрику державі, краще оформити все на фізичну особу: для юридичних осіб працюють інші правила — ліцензія, потужність установки і т.п.

Сонячні електростанції в українських селах — мрії та реальність

Для багатьох сіл України установка сонячних електростанцій за гроші ЄС є цілком реальною. Але тут існує ще одна проблема — передача енергії від станції до користувача. Електромережі належать обленерго, і тепер все залежить від них. Як домовитися з місцевими енергетиками? Поки це вдалося лише жителям Івано-Франківська. У селі Тюдів встановили сонячну електростанцію відкритого типу. Її приєднали до наявної лінії електропередач. А ще громада села уклала з «Прикарпатобленерго» угоду про оренду цих ліній з метою транспортування ними виробленої сонцем електричної енергії.

Але такий варіант можливий не для всіх: все залежить від того, чи піде обленерго назустріч селянам. Тому для варяжців серйозні переговори ще попереду.

Раніше «Велика Епоха» розповідала, як вибрати сонячну електростанцію для будинку. Поради фахівців.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...