ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Що робити з надлишками харчових відходів?

Велика Епоха

Близько третини сміття на звалищах становить органічне сміття у вигляді відходів їжі. Розкладаючись на повітрі, воно утворює речовини, небезпечні для життя людини і тваринного світу. Як вирішити проблему надлишку харчових відходів?

#img_center_nostream#Харчові відходи, що гниють, — це не менша проблема, аніж утилізація пластику. За правильної технології компостування із залишків їжі можна отримати цінне і поживне для ґрунту і рослин добриво — компост. Але для цього залишки їжі потрібно пересипати землею і використовувати ЕМ-препарати (ЕМ — ефективні мікроорганізми) або «живих помічників» приміром, черв'яків, які прискорюють процес розкладання.

Само собою, що всього цього немає на сміттєзвалищах, і залишки їжі гниють спочатку у сміттєвих контейнерах, а потім — на полігонах. За статистикою, близько 1/3 всієї виробленої їжі не використовується і викидається у сміття.

Чому викидається так багато їжі? Перша причина — їжа з терміном придатності, що добігає кінця. Багато хто з людей впевнений, що їжа, термін придатності якої спливає через 1—2 дні, небезпечна для здоров'я. Друга — продукт має якийсь зовнішній дефект або некрасиву форму. Вся ця їжа викидається у сміття.

#img_center_nostream#

Існують спеціальні програми, які допомагають зменшити надлишки їжі:

  • «Харчові банки» і фудшерінг — соціально-екологічні проекти, що допомагають нагодувати незахищені верстви населення і малозабезпечених: надлишки продуктів віддаються безкоштовно. Ця практика широко поширена в багатьох містах Європи.
  • Державні програми, які наказують великим закладам індустрії і магазинам віддавати надлишки на благодійність.
  • У деяких супермаркетах і ресторанах дається знижка на їжу, термін придатності якої добігає кінця.
  • Особливі супермаркети, де можна брати їжу і залишати плату за бажанням у будь-якому можливому для «покупця» розмірі.

Одночасно з цим слід розуміти, що ресторани і кафе не можуть продавати тільки продукти «другої свіжості», в цьому випадку вони ризикують втратити своїх клієнтів. Виробництво харчів вимагає чималих витрат і людських ресурсів. За підрахунками, якщо об´єм виробництва їжі залишиться на нинішньому рівні, через 34 роки людям знадобиться на 60% більше їжі. А якщо вдасться вирішити проблему надлишку їжі, ця потреба зросте лише на 28%.

Тому раціональний підхід до їжі — це одне з першорядних завдань для людей, що допоможе знизити навантаження на сільське господарство і зберегти біоресурси. У Франції видали закон, який забороняє супермаркетам викидати продукти. Цікаво це питання вирішили в Німеччині.

#img_center_nostream#

До чого призведе вирішення проблеми надлишку харчових відходів?

  • Зменшення об´єму сміттєзвалищ.
  • Проблема нестачі продуктів стане менш гострою: якщо майже вся їжа буде вживатися, об´єм її виробництва знизиться.
  • Відпаде необхідність збільшувати площу під сільське господарство.
  • Ціни на продукти знизяться.

Ще одна проблема, яка існує для жителів спекотних країн — це складність збереження продуктів. Нещодавно «Велика Епоха» розповідала про екохолодильник Evaptainers, який використовує давній принцип охолодження без використання електрики.

За матеріалами: Еcology.