ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Камікацу: селище, що скоро перероблятиме 100% відходів

Велика Епоха

Японське селище Камікацу незабаром стане першим у світі, де сміття переробляється на 100%. «Нуль відходів» — принцип, до якого прагнуть його мешканці.

#img_center_nostream#Селище Камікацу з населенням 1700 чоловік розташоване на південному сході острова Сікоку в префектурі Токусіма. У цьому селищі немає сміттєспалювального заводу, тому єдиним виходом є зведення відходів до мінімуму. Сьогодні в Камікацу переробляється вже понад 80% відходів.

Для цього кожен житель сортує своє сміття за 34 категоріями, яким відповідають різні контейнери. Наприклад, для паперу є не 1, а цілих 5 контейнерів: для обгорток, журналів, упаковки, картону та газет. Є й роздільні баки для пластикових пляшок і стаканів.

#img_center_nostream#Немає в Камікацу й сміттєвозів: у гірському районі з віддаленими один від одного будинками вони виявилися економічно неефективними. Тому кожна родина сама відповідає за свої відходи й після сортування відправляє сміття в місцевий центр переробки.

На вулицях можна побачити плакати, на яких пояснюється, що надалі відбувається зі сміттям і як це поповнює місцевий бюджет. До речі, на отримані гроші від утилізації відходів купуються засоби для компостування, ваучери для закупівлі продовольства або лотерейні квитки.

У центрі Камікацу є магазин, куди можна принести свої непотрібні речі й безкоштовно поміняти їх на речі, принесені іншими. Таким чином, речі у доброму стані повторно використовуються. На місцевій фабриці зі старих кімоно, прапорів та одягу шиють іграшкових ведмедиків та інші речі.

На питання про те, наскільки складно дотримуватися такого способу життя, місцеві мешканці кажуть, що спочатку вони не були готові до таких кардинальних змін. Але тепер, коли побачили результат своїх зусиль, цей обов'язок став частиною їхнього повсякденного життя: «Якщо ви звикнете робити так, то це стане нормою. Тепер я не думаю про це. Правильне сортування сміття стало звичайною справою», — каже один із жителів.

Сьогодні в Камікацу переробляється близько 80% відходів, і тільки 20% надходить на звалища. А до 2020 року тут планують повністю відмовитися від сміттєвих звалищ — Камікацу стане першим у світі населеним пунктом з нульовими відходами.

Історія цього селища — приклад, що надихає та наочно показує, як можна жити, завдаючи мінімум шкоди навколишньому середовищу. І перший крок — навчитися розділяти відходи. У цьому допоможуть інтерактивні мапи, підготовлені виданням «Велика Епоха». Вже розроблені мапи для Києва, Харкова, Львова, Полтави, які покажуть, де знайти найближчі пункти прийому пластику, макулатури, батарейок, склобою, ганчір'я та інших видів відходів. Також розроблені мапи «Куди здати батарейки» для Броварів і Херсона.