ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Як змінить життя дніпровців нова стратегія поводження з відходами

Велика Епоха

У Дніпропетровській області розпочалася реалізація стратегії поводження з твердими побутовими відходами (ТПВ). Як ця стратегія буде втілюватися в життя і, як результат, змінить життя дніпровців, розповідає Руслан Стрілець, керівник департаменту екології ДОДА.

#img_center_nostream#На сьогодні Дніпропетровська область — перша в країні, де розроблений, затверджений і почав впроваджуватися план по ТПВ, пише Dnepr.

І на це були вагомі причини: 60% від 1 млн тонн відходів, які щорічно утворюються, звозять на сміттєві полігони, решта 40% — це ті сотні стихійних сміттєзвалищ, які нікуди не зникають, а лише розростаються, завдаючи серйозної шкоди навколишньому середовищу.

#img_center_nostream#Боротьба зі стихійними звалищами є першочерговим завданням, але, на жаль, часто після їх ліквідації з'являються нові. Чому це відбувається? По-перше, це пов'язано з відсутністю чинного плану санітарної очистки обласних міст. По-друге, населення не хоче платити за вивезення сміття. І по-третє, для вкладників встановлено збитковий тариф на вивезення сміття.

Все це призвело до того, що в області налічується близько 400 незаконних звалищ, які постійно виникають знову. У 2014 році виявлено та усунуто понад 7 тис. звалищ (40 тис. м2), а в 2015 році — 5370 (41 тис. м2).

#img_center_nostream#Вирішити проблему незаконних звалищ можна тільки через розробку спеціальної стратегії, каже Руслан Стрілець. Тільки так дніпровці зможуть зрозуміти, що сміття — це цінний ресурс, який можна здавати на вторинну переробку і отримувати за це гроші.

29 липня адміністрація Дніпропетровської області затвердила стратегію поводження з твердими побутовими відходами, розраховану на 10 років. У вересні цього року вона вже почала реалізовуватися.

Основні цілі та завдання стратегії:

1. Скоротити число полігонів: замість 13 повинно стати 6 регіональних.

2. Поліпшити якість вивезення сміття для населення.

3. Ввести роздільний збір твердих побутових відходів.

4. Переглянути витрати на перевезення сміття.

5. Оновити технопарк вивезення сміття.

Як кажуть розробники стратегії, на сьогодні в області можуть працювати тільки 9 сміттєвих полігонів з 13. Але за підрахунками буде достатньо тільки 6.

#img_center_nostream#Другий важливий момент — це введення «нульового тарифу»: люди приносять відходи і здають їх підприємству-приймальнику. Громадяни отримуватимуть гроші від здачі сміття замість того, щоб платити за його вивезення. Таким чином, це допоможе економити. Але для цього потрібно створити мережу підприємств із прийому вторсировини від населення.

І на третьому рівні цієї системи розміщена лінія вторинного сортування, де буде відкидатися те сміття, яке не можна переробити. Деякі види цього сміття збиратимуть, спресовуватимуть у паливні брикети і віддаватимуть людям.

Що стосується схеми очищення області, то вона вже розробляється робочою групою, яка складе проект і план щодо кількості звалищ на цей рік.

Що очікується за результатами реалізації стратегії:

1. Населення області буде 100% забезпечене вивезенням сміття і буде гарантовано отримувати повернення грошей за вторсировину.

2. В області діятиме 6 полігонів.

4. Частина сміття буде використовуватися як тверде паливо.

5. За усунення стихійних звалищ на територіях буде призначено відповідального.

Дніпро — не єдине місто, де проблема нелегальних звалищ і переповнених полігонів стоїть дуже гостро. Подібна ситуація склалась в столиці України та інших великих містах. Український вчений Іван Бондаренко розробив унікальні технології, які допоможуть нашій країні вийти з існуючого положення.

Але все залежить і від самих українців: чи хочуть вони жити в чистих і красивих містах, ґрунт, повітря і вода яких не отруєні сміттєвими відходами. Вчимось розділяти відходи, здавати їх до пунктів прийому і думати про майбутнє!