ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

ЄС надає українцям кредити на утеплювання житла

Велика Епоха

За останні 2—3 роки в Україні набирає обертів перехід на енергоощадні технології та поліпшення енергоефективності будівель. Про те, які гранти і кредити від європейських програм допомагають українцям економно утеплити своє житло, ми розповімо далі.

Одна з програм, яка допомагає українцям підвищувати енергоефективність житла за стандартами ЄС, — це IQ energy. Розробником програми став Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) і донори:

1. E5P — загальний фонд становить € 180 млн.

2. Швеція надає консультативну допомогу в питаннях передових європейських технологій заощадження енергії.

3. ЄС робить внески до фонду E5P.

4. BMF розробляє програми по фінансуванню сталого енергетичного розвитку.

Загальна сума фінансування заходів для поліпшення енергоефективності житла, виділена ЄБРР для України, становить €75 млн, повідомляють «Вести». Три банки (ОТП Банк, УкрСиббанк і Мегабанк) отримують від ЄБРР кредитні ресурси і можуть видавати кредити населенню та ОСББ.

За словами керівника програми Оксани Булгакової, IQ energy може компенсувати до €3000 від вартості модернізації житла за енергоефективними стандартами. Модернізація включає установку сонячних теплових систем, лічильників на воду і тепло, заміну вікон, встановлення радіаторів із регуляторами або повну модернізацію системи опалення. Для кожного будинку цей перелік буде своїм, тому перед здійсненням будь-яких робіт з утеплення необхідно провести енергоаудит будинку, який покаже втрати тепла у приміщенні.

На ці та подібні заходи з енергоощадження можна оформити довгостроковий кредит.

Як отримати кредит

Для отримання кредиту і допомоги-гранту важливо виконати основну вимогу: технології, що купуються, повинні мати досить високу енергоефективність. Точніше, вони повинні підвищувати показники мінімум на 20% від нинішнього середнього рівня по Україні.

ЄБРР склав перелік із близько 2000 назв, до яких входять матеріали, товари і обладнання, що відповідають цим вимогам.

Якщо позичальник виконує всі вимоги, він може отримати компенсацію в розмірі 20%—35%. Відсотки по кредитах визначає банк, і вони будуть залежати від конкретного випадку.

Отримати кредит можна 2 способами. Перший — просто придбати товар у найближчому магазині. Відзначимо, що в магазинах, які підтримують роботу з банками-партнерами ЄБРР, можна отримати кредит просто під час покупки.

Другий — вибрати товар на сайті IQ energy. Тут же можна ознайомитись із сертифікатом і дізнатися адресу магазину. Далі потрібно оформити кредит у банку або в магазині і купити обладнання (оплата товару повною вартістю). Сервісні організації, зазначені у списку, повинні підтвердити встановлення обладнання. Після цього на сайті IQ energy можна оформити і подати заяву на грант.

Для приватних осіб ця сума становить 15—20% від вартості товару та встановлення обладнання. Для ОСББ — 25%—35% від ціни на матеріали і вартості робіт.

«Теплі» кредити для жителів багатоповерхівок надає і уряд України. Як повідомляла раніше «Велика Епоха», ОСББ активно беруть кредити з енергоефективності.