• Щоб розвиватися далі, Китаю потрібно відмовитися від центрального планування

  • Інтерв'ю з Вуді Броком
  • Четвер, 25 лютого 2016 року

Невизначеність — це те, що нікому не подобається в економіці, але кожному доводиться миритися з цим. Невизначеність не тільки ускладнює рішення в бізнесі, але й завдає шкоди економічній моделі. Саме тому ринкова економіка часто просто ігнорує її і припускає, що ми повинні мати повну впевненість в економічному плануванні.

У реальному житті це припущення ніколи не давало результатів. Саме це є однією з причин того, що провідні економіки погано прогнозують фінансові кризи.

Але не для Вуді Брока. Будучи математиком-економістом за освітою, він зайнявся економікою невизначеності і після завершення детального дослідження в Стенфордському університеті заснував свою консалтингову фірму стратегічних економічних рішень.

У своїй останній книзі «Американська безвихідь», він пропонує гідне рішення економічних криз.

«Велика Епоха» поставила Вуді Броку питання про те, чому витрати є чудодійним засобом і допоможуть відновити зростання економіки США, а також чому Китай перестарався з цим; чому звичайні працівники не повинні боятися конкуренції з боку роботів; як підвищується рівень життя звичайної людини, незважаючи на зростання нерівності доходів громадян; і як Китай повинен змінити свою економічну модель, щоб мати можливість розвиватися далі.

Велика Епоха: Як надалі розвиватиметься Китай?

Вуді Брок: Проблема Китаю полягає в тому, що він не розуміє п'яти етапів економічного зростання. Перші три етапи полягають у тому, що потрібно починати з невеликих інвестицій маленького масштабу, аграрної економіки з низькою продуктивністю праці і рухатися до економіки споживання, заснованої на високій продуктивності. Все що потрібно на цих трьох етапах — це «фараон» і «бідняк».

Так, корупція буде, але люди, які будують піраміди, знають, що якщо вони не закінчать їх вчасно, то вони будуть поховані живцем прямо всередині них. Тому вони роблять це.

Це приклад управління зверху-вниз. І це те, що зробив Китай. Але четвертий і п'ятий етапи, які країна відчайдушно намагається зараз реалізувати, — це перехід до споживчої економіки, заснованої на управлінні знизу-вгору.

Велика Епоха: Ви маєте на увазі приватне підприємництво?

Вуді Брок: Це, наприклад, коли ти і я почали свій бізнес у понеділок, а він і хтось іще — у вівторок. Подібно до того, як у Південній Кореї, на Тайвані і в Гонконзі, де мільярди маленьких підприємств створюють неймовірне економічне зростання.

Уряду не слід втручатися, але в компартії Китаю, яка відмовилася лібералізувати державні підприємства... загалом, у них нічого не вийде, бо вони корумповані.

У 1857 році Джон Ектон сказав: «Влада розкладає, а абсолютна влада розкладає абсолютно». Проблема саме в цьому.

Якщо в країні при владі найсильніша комуністична партія, то за визначенням — можливості оптимального росту не існує.

Комуністична партія, високий рівень корупції, клановий капіталізм, державні підприємства — все це не має значення на першому, другому і третьому етапі. Але коли ви переходите до четвертого і п'ятого етапу, то ціна з погляду розвитку, отримана навіть при тому ж рівні корупції, вибухає в геометричній прогресії.

Тому що і ви, і я, не відкриємо свій бізнес ні в понеділок, ні у вівторок, і навіть у середу, оскільки знаємо, що в кінцевому підсумку до нас прийде великий дядько, який заплатить суду і забере наш бізнес.

Ми залишаємося лежати в ліжку, як північнокорейці, і ніколи не почнемо своєї справи. Ріст і успіх народів, а також їхні невдачі не мають нічого спільного з відсотковими ставками. Вони (ріст і успіх) залежать тільки від структур стимулювання.

Велика Епоха: Які стимули підійдуть?

Вуді Брок: Дайте людям правильні стимули і зростання може бути казковим. Це відбудеться не за два квартали, а протягом 50 років. Дайте людям неправильні стимули, як у Північній Кореї, у якої набагато більше ресурсів у порівнянні з Південною, і зростання залишиться на рівні 0%. І тепер вони змушені пожирати один одного на далекій півночі. Ось такий сумний кінець. Ось чому я турбуюся про Китай.

Що вони будуть робити, щоб перейти до споживчої економіки? Для цього потрібна приватна власність, чесні суди і непорушуваність договорів, інакше вона [економіка] не працюватиме.

Велика Епоха: А освіта та інновації?

Вуді Брок: Освіта — це мала частина єдиного цілого. Це частина капітальних вкладень. Очевидно, що держава повинна надавати суспільні блага. Вона утримує армію, забезпечує освіту і повинна надати хорошу роботу.

На п'ятому етапі немає потреби в будь-якій інфраструктурі. Уряд просто має піти, немов його не існує.

Що гальмує інновації? Комуністична партія? Звичайно. Інновації означають людей, які знають, що вони можуть розбагатіти і впевнені, що їхній бізнес не відберуть або, що їх не будуть катувати за це. Я маю на увазі, що це так очевидно.

Силіконова долина — це нерегульована територія. Там немає уряду. Але на сьогоднішній день саме тут відбуваються найуспішніші інновації в історії Землі.

Ось що приводить до успіху і поразки. Тільки подивіться! Якщо ви хочете чергової культурної революції, то будете «рости» на -2% — просто убийте всіх, хто здатний читати.

Також дивіться зворотний бік «економічного дива Китаю» на фотографіях.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...