ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Приклад для всіх українців: як звільнити своє селище від сміття

Велика Епоха

Стихійні звалища, сміття в лісі, на транспортній зупинці і на узбіччі дороги — на жаль, ця картина знайома кожному жителю міста або селища. Жителі невеликого селища Харківської області змогли об'єднатися з єдиною метою — організувати роздільний збір і переробку сміття, щоб зробити своє селище чистішим та екологічнішим.

#img_center_nostream#Новопокровка — невелике селище в Харківській області з населенням близько 6 тисяч осіб. Тут є ліси, річка та озера, які приваблюють місцевих жителів і туристів помилуватися місцевими красотами і відпочити на природі. Але у Новопокровки є й біда — це стихійні звалища, які створюються як самими жителями селища, так і туристами, які після пікніків залишають сміття.

Ольга Крохмаль, мешканка селища розповідає, як одного разу вони з сином пішли до лісу і взяли з собою фотоапарат. Але гарних знімків так і не вдалося зробити: в об'єктив потрапляли тільки звалища.

#img_center_nostream##img_center_nostream#Трохи пізніше на сторінці однієї із соцмереж Ольга побачила оголошення про всеукраїнський суботник, який повинен був проходити в Харкові. Ольга та її подруга вирішили організувати такий же суботник і у себе в селищі: розклеїли оголошення й поширили інформацію в інтернеті. Місцеві жителі активно підтримали ініціативу з прибирання. І не тільки цю, але й наступні.

Вирішивши не зупинятися на цьому, покровчани створили свою команду, до якої можуть приєднатися всі, кому небайдужа природа і хто хоче зробити своє селище чистішим.

«Чисто Покровка» — команда активних жителів селища

Так у селищі з'явилася громадська організація «Чисто Покровка», координатором якої стала Ольга Крохмаль. «Чисто Покровка» вже провела кілька акцій з прибирання територій. Сьогодні в команді налічується близько 30 осіб. Це люди різного віку — і старше покоління, і молоді люди 25—35 років. З кожною акцією до команди приєднуються й інші небайдужі жителі селища.

#img_center_nostream#«Чисто Покровка» проводить акції з прибирання автобусної зупинки, лісу, узбережжя річки та інших територій селища. Під час прибирання стихійних звалищ сміття сортують: те, що підходить для вторинної переробки, вивозиться до пунктів прийому вторсировини.

«Після кожної акції викликаємо машину і здаємо. За одну акцію відправляємо повну „Газель“ — близько 150 кг пластику і 700 кг скла. І це ми ще стихійними звалищами не займалися, а їх не менше 15 в селищі», — сказала в інтерв'ю «Великій Епосі» Ольга.

На гроші, отримані за вторсировину, закуповується необхідний інвентар: робочі рукавички, мішки для сміття. За ці ж гроші було оформлено організацію «Чисто Покровка». Якщо грошей буде достатньо, в майбутньому на них можна буде замовити контейнери для роздільного збору сміття.

#img_center_nostream#На перших етапах вторсировина вивозилась до харківських пунктів прийому. Тепер же відсортоване сміття можна здавати до пунктів, організованих у Покровці: тут приймають скло, пластик, папір, картон, алюмінієві банки.

В майбутньому команда «Чисто Покровки» планує відкрити підприємство з переробки вторинних відходів у самому селищі. Все це не тільки зробить селище чистішим, а його жителів — свідомішими, а й зменшить витрати на вивезення сміття.

Сміттю зовсім немає місця на звалищі!

Але просто прибирання звалищ і зеленої зони навколо селища — не головна мета організації. Команда «Чисто Покровка» хоче донести до кожного жителя необхідність сортування сміття, і тоді проблема стихійних сміттєзвалищ вирішиться сама собою.

Чому саме сортування, а не сміттєві полігони або сміттєспалювальні заводи? Тому що всі ці способи «утилізації» відходів забруднюють ґрунт, воду і повітря. Що таке сміття? Це перемішані відходи: те, що складно розділити і що вже не придатне для подальшого використання.

#img_center_nostream#Такі відходи, як скло, метал, папір, пластик, можуть служити людям багато років. Найкращий спосіб очистити своє місто чи селище від відходів — це налагодити процес сортування та переробки.

«Сміттю зовсім немає місця на звалищі! — пише на своїй сторінці VK команда „Чисто Покровки“. — Зараз вторсировина витягується на звалищах вручну з вашого сміття, змішаного зі сміттям вашого сусіда. Перемішані разом відходи дуже складно розділити. Зарубіжний досвід показав, що навіть за наявності спеціальних технологій зі змішаних відходів практично неможливо забезпечити виділення більше 25% корисної вторсировини. Частина її елементарно псується — папір, змішаний з харчовими відходами, вже ніколи не буде перероблено. Досягнення деяких канадських і європейських міст вражають — адже вони доводять, що можна переробляти до 90% всіх відходів, що утворюються».

#img_center_nostream#Навчити населення сортувати сміття і не викидати все на загальний смітник є першочерговим завданням команди «Чисто Покровка». Як каже координатор організації Ольга Крохмаль, найближчим часом вони планують друкувати і роздавати листівки жителям селища, з роз'ясненням необхідності цієї справи. Також команда планує провести соцопитування, щоб визначити позицію в цьому питанні.

«Чисто Покровка» шукає спонсорів

Ще одним важливим моментом організації процесу є встановлення в селищі контейнерів для роздільного збору сміття. Поки в цьому питанні існують труднощі, адже такі контейнери коштують недешево. Наприклад, одна сітчаста урна для збору пластику коштує близько 500 грн. Тому команда «Чисто Покровка» шукає спонсорів для реалізації цього проекту.

#img_center_nostream#Крім акцій з прибирання території, «Чисто Покровка» подає гранти і бере участь у різних екологічних програмах. З останніх — «Будуємо ЕКО Україну разом!» та акція «Дерева Миру», в ході якої у квітні навколо дитячого майданчика буде висаджено дерева.

На питання про те, як ставиться місцева влада до діяльності команди, Ольга відповіла: «Спочатку не було ніякої підтримки від влади. Зараз вже хоча б ведуть з нами діалог. З незрозумілих причин нас довго не реєстрували як громадську організацію, тепер проблема з ЖЕКом. А найбільша проблема — наші жителі: в місця, де ми прибрали сміття, його несуть знову...».

Еко-уроки в школах та інфо-листи допоможуть донести Покрівці важливість сортування відходів, впевнені організатори. «Поки ми навчилися виділяти і здавати тільки 2 категорії — пластик і скло, але ми ж ще дуже молоді, навчимося боротися і з іншим сміттям».

#img_center_nostream#Побажаємо покровчанам удачі в їхній нелегкій справі і будемо сподіватися, що досвід «Чисто Покровки» надихне й інших жителів селищ і міст. І коли-небудь в Україні з'явиться еко-містечко зі 100% переробкою відходів подібне до того, що існує в Японії.