ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Яке сміття не можна викидати в загальний смітник?

Велика Епоха

Кожен день, не замислюючись, ми відправляємо у сміттєвий бак найрізноманітніші відходи: папір, поліетиленові пакети, батарейки, скло, деталі від електроприладів... Але деякі види цього сміття є небезпечними і потребують особливої ​​утилізації. Що ж це за відходи?

#img_center_nostream#

Батарейки та акумулятори не можна викидати до загального сміттєвого баку, і це багато хто знає. На сміттєвих полігонах вони викликають загоряння, а під час спалювання сміття вибухають. При цьому в повітря виділяються дуже шкідливі речовини — діоксини. Важкі метали: свинець, кадмій і ртуть, які містяться в батарейках, потрапляють в ґрунт і воду, отруюючи їх. Ртуть під дією мікроорганізмів перетворюється на токсичніші сполуки метилртуті, які потрапляють в харчовий ланцюжок і повертаються до нас разом з їжею. Щоб отруїти 20 м2 ґрунту, вистачить 1 пальчикової батарейки.

Серйозна загроза для життя людини і екології спонукала створити мапу, де відзначені спеціальні пункти прийому відпрацьованих батарейок та акумуляторів в різних містах України:

Але батарейки — не єдиний вид сміття, який вимагає спеціальної утилізації.

Що не можна викидати в загальний сміттєвий бак

Ліки

Таблетки, порошки та інші види фармацевтичних препаратів містять складні хімічні сполуки і можуть бути дуже токсичними. Шкоду від викинутих в урну ліків можна порівняти з пестицидами — отрутою, яка міститься в сільськогосподарських культурах, отруєній землі та воді.

Люмінесцентні лампи та скляні термометри

Люмінесцентні лампи містять пари ртуті, які випромінюють ультрафіолет. Це випромінювання перетворюється на видиме світло люмінофором, який нанесений на внутрішню частину колби лампи. Тому всі енергоощадні лампи, які працюють за таким принципом, в більшій чи меншій кількості містять ртуть.

Наприклад, лампа у вигляді труби містить до 50 мг ртуті, компактна лампа — до 6 мг, лампа з парами ртуті високого тиску — до 600 мг.

Скляні термометри містять близько 500 мг ртуті.

При пошкодженні ртутьвмісної лампи або градусника потрібно якомога швидше зібрати ртуть і відвезти до спеціального центру для безпечної утилізації.

Що стосується відпрацьованих ртутьвмісних ламп, то на сьогодні в Україні діє тільки один завод, який приймає лампи від населення.

Комп'ютери та електроніка

Всі види електроніки містять небезпечні метали:

Кадмій належить до високонебезпечних речовин. Великі дози викликають деформацію скелета, переломи. Кадмій накопичується у внутрішніх органах і викликає рак.

Свинець викликає нервові розлади, захворювання нирок і мозку.

Ртуть відноситься до 1-го класу небезпеки. Вона накопичується в нирках, викликає проблеми дихальної та нервової системи, мозку, пригнічує роботу печінки і нирок.

З цих причин всі види електроніки вимагають спеціальної утилізації.

Садові хімікати

Добрива, гербіциди, пестициди та інші речовини, які використовуються в садівництві, не можна викидати в урну або виливати в унітаз. Кращий варіант — здати до спеціального центру утилізації.

Ці хімічні речовини здатні накопичуватися в рослинах, плодах, ґрунті та воді. Через свою токсичність багато садівників відмовляється від використання подібних препаратів на користь органічних і природних засобів.

У документальному фільмі «Локальні рішення глобальних проблем» режисерки Колін Серро розповідається про проблему спустошення землі через використання величезної кількості хімікатів і альтернативні рішення, які допоможуть вийти з цієї ситуації.

Лак, фарба, клей

Ці речовини містять розчинники та інші токсичні хімікати. Після висихання вони стають менш небезпечними.