• Що робити, коли розбився градусник? Як правильно зібрати ртуть?

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Понеділок, 5 вересня 2016 року

Ви випадково розбили термометр градусник і не знаєте, що далі робити? Recyclemag розповідає, чим небезпечна ртуть, а також як можна і як не можна збирати ртуть.

Ртуть — метал сріблястого кольору, пари якого дуже небезпечні. Вже при температурі + 18 °С ртуть починає випаровуватися і її пари можуть потрапити в організм. При розбиванні градусника частина кульок ртуті «втікає» в щілини підлоги та під плінтуси. Їх складно помітити, і в цьому полягає найбільша небезпека — перебуваючи там, вони будуть випаровуватися, отруювати повітря та ваш організм. Потрапляючи в організм, ртуть поступово накопичується і «осідає», викликаючи хронічну ртутну інтоксикацію. Її симптоми: металевий присмак у роті, головний біль, стоматит, дерматит, анемія, проблеми зі стільцем, нирками, тремтіння в кінцівках.

Що робити, якщо розбився градусник?

1. Прибрати з кімнати дітей і тварин.
2. Якщо на вулиці холодно - відкрити вікно: це сповільнить випаровування. Але важливо не допустити протягу, інакше ртуть «розбіжиться».
3. На ноги варто надягти бахіли або поліетиленові кульки, щоб не наступити на ртуть. На руки — гумові рукавички, на обличчя — одноразову маску зі змоченою в розчині соди марлею всередині.
4. Підготувати скляну посудину з водою або розчином марганцівки. У неї потрібно буде помістити зібрану речовину та уламки термометра.
5. Взяти два аркуші паперу і ватку, змочену в 0,2% розчині марганцівки. Замість ватки можна взяти спринцівку, шприц, м'який пензлик для малювання, змочений папір, скотч. За допомогою них потрібно закотити кульки ртуті на аркуш паперу і помістити у скляну посудину.
6. Тару із ртуттю і водою щільно накрити кришкою і віднести якнайдалі від нагрівальних приладів (наприклад, на балкон). Категорично забороняється викидати тару із ртуттю в сміттєпровід або спускати в унітаз.
7. Місце, де була ртуть, обробити концентрованим розчином марганцівки або хлору.
 

Чого не можна робити при збиранні ртуті


1. Категорично не можна збирати ртуть віником або пилососом. Разом з повітрям ртуть пройде через двигун пилососа і на деталях двигуна, зроблених з кольорових металів, утвориться ртутна плівка — амальгама. Після цього мікрокапелькі ртуті розсіються з повітрям по всій квартирі. В результаті концентрація ртуті збільшиться в десятки разів!
2. Також не варто прати одяг, в якому ви прибирали ртуть. Це може привести до забруднення шкідливим металом пральної машини. Всі речі, які стикалися з ртуттю, доведеться викинути.

Куди здати розбитий градусник?

Зателефонуйте в службу порятунку МНС України за тел. 101. Залежно від вашого проживання, вам можуть назвати кілька номерів компаній, за якими приймають ртуть.

Як повідомляє Vgorode, для Києва: 228-16-06, 490-92-36, 586-21-78.

Небезпечний вантаж доведеться доставити своїми силами. Тому, щоб дезактивувати шкідливу речовину, вам можуть порадити покласти розбитий градусник в банку з водою —так його можна буде перевозити без шкоди для інших(оточуючих), навіть у громадському транспорті.

Дивіться також інтерактивну мапу приймання різних видів відходів.

Дізнайтеся: основні поради, як виживати в екстремальних умовах.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...