• Шукаємо «зелені» альтернативи бетону

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Четвер, 25 серпня 2016 року

Бетон — найпоширеніший матеріал, що широко застосовується у будівництві, але він є також і одним із найбільш неекологічних матеріалів. Чи існують «зелені» альтернативи бетону?

Бетон оточує нас всюди: мости, будинки та офіси, шляхопроводи і тротуари — все зроблено з бетону.

В процесі виробництва бетону в атмосферу вивільняється величезна кількість вуглекислого газу. Екологи вважають, що це створює парниковий ефект і веде до зміни клімату та глобального потепління. З цієї причини триває пошук екологічно чистих і безпечних будівельних матеріалів, які стали б альтернативою бетону.

Деякі з таких матеріалів відомі вже давно, але й нові теж є непоганою альтернативою.

1. Утрамбована земля.

Земля, по якій ми ходимо — це найприродніший і найперший будівельний матеріал. Протягом багатьох тисячоліть люди використовували утрамбовану в дерев'яних формах землю для будівництва будинків.

У наш час технологію будівництва будинків з землі застосовує талановитий архітектор Майкл Рейндольдс, який будує повністю автономні та енергонезалежні будинки з відпрацьованих матеріалів у стилі «Earthship Biotecture».

2. Деревина.

Деревина має багато переваг перед такими промисловими будівельними матеріалами, як сталь або бетон. Під час будівництва дерево вимагає набагато менше енергоємних методів обробки.

3. Деревобетон (арболіт).

Деревобетон виготовляють із суміші бетону та деревної тирси. Готовий матеріал виходить легшим від звичайного бетону та добре утримує тепло. Завдяки цьому можна заощадити на обігріві приміщень.

4. Геополімери.

Watershed Materials — стартап з Каліфорнії — розробив технологію виробництва високоміцної будівельної кладки з низьким викидом вуглецю. В якості основи використовуються натуральні мінеральні геополімери. Новий будівельний екоматеріал виявився у 2 рази міцнішим, аніж бетон, він стійкий до води та хімічної ерозії.

Ця технологія перетворює природну глину, яку легко можна знайти по всій планеті, в надійні кам'яні вироби. Але, на відміну від глини, яка вимагає великих енерговитрат (випал за високої температури), технологія виготовлення геополімеру змінює хімічну структуру глини. Кладка з геополімеру довговічна, відрізняється високою міцністю, стійка до атмосферних опадів.

Геополімери можуть стати чудовою альтернативою бетону та портландцементу, який використовується в бетоні та цегляній кладці.

5. Солома.

Як і дерево, солома здавна використовується в будівництві. Вона створює хорошу теплоізоляцію, що важливо в жарку та холодну погоду. Для будівництва будинків з соломи необхідний міцний каркас. Ще одна перевага соломи — вона є поновлюваним ресурсом.

6. Залізний камінь — Ferrock.

Залізний камінь — це новий в будівництві матеріал, який отримують з відходів сталевої промисловості, наприклад, сталевого пилу. Ferrock міцніший від бетону. У процесі сушіння та загартування під час виготовлення залізного каменю вуглекислий газ не виділяється, як у випадку з бетоном, а поглинається.

7. Трав'яний бетон — Grasscrete.

Трав'яний бетон — це решітка з бетону, через яку проростає трава — непоганий варіант покриття для садової доріжки. Перевага цього матеріалу — менша кількість бетону в готовому виробі. Трав'яний бетон поєднує в собі властивості твердого майданчика і зеленої галявини. Ще один його плюс — дощова вода легко проходить через отвори, і майданчик залишається сухим.

8. Золобетон.

Золобетон виготовляють з золи, яка залишається від спалювання вугілля. Золобетон на 97% складається з перероблених матеріалів.

9. Перероблений пластик.

Переробка пластику та використання матеріалів на його основі в будівництві може стати одним з варіантів вирішення проблеми забруднення планети цими відходами.

Для цього замість видобутку та обробки звичних наповнювачів бетону можна використовувати подрібнений пластик. Вийде матеріал, подібний до костробетону, з поліпшеними теплоізоляційними властивостями, легкий та дешевий.

10. Бамбук.

Протягом тисячоліть, особливо в країнах Сходу, бамбук був основним будівельним матеріалом. Легкість, міцність, швидке відновлення — все це робить бамбук перспективним будівельним матеріалом для сучасних будівель. Бамбук використовується як декоративний, оздоблювальний і каркасний матеріал для стін будівель.

11. Міцелій.

Міцелій — будівельний матеріал, вирощений на основі композиту з природних матеріалів, таких як подрібнена солома. Міцелій складається з грибниці та плодових тіл грибів. За допомогою спеціальних шаблонів у процесі росту задається форма матеріалу. Далі отримані вироби просушують. В результаті отримують дуже легкі та міцні цеглинки або інші вироби.

За матеріалами: Rivne1, Facepla.

Раніше «Велика Епоха» розповідала про нову технологію виготовлення асфальту та технології будівництва будинків з відходів льону.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...