ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Талановитий архітектор створює повністю енергонезалежні будинки зі сміття

Велика Епоха

Чи можна побудувати супер-екологічний будинок зі сміття? Талановитий і екстраординарний архітектор Майкл Рейндольдс назавжди змінив уявлення про житло, показавши на ділі, як створити абсолютно енергонезалежний будинок з відпрацьованих матеріалів.

У 2007 році у Великобританії вийшов фільм «Garbage Warrior», що розповідає про Майкла Рейндольдса, який на той час вже 35 років будував автономні будинки, які «виробляють» воду, тепло і навіть їжу.

#img_center_nostream#Ось що розповідає про себе Майкл: «Я вступив до університету Цинциннаті, вивчився на архітектора та отримав диплом. Вже тоді я почав розуміти, що архітектура в тому вигляді, в якому вона існувала, була абсолютно марною річчю. Вона не могла ні поліпшити життя людей, ні добре прислужитися планеті. Професія архітектора не допомагає вирішити нагальні проблеми».

Майкл запропонував будувати будинки з відпрацьованих матеріалів, проектувати будівлі з урахуванням навколишнього середовища, використовувати поновлювані джерела енергії та інтегровані системи водопостачання. Все це лягло в основу створеного ним стилю «Earthship Biotecture», який не має аналогів у всьому світі.

«Земляні кораблі» Майкла Рейндольдса

Свої творіння Майкл називає «земляні кораблі» («Earthship»). Такий будинок повністю автономний і енергонезалежний: в ньому немає ні електрики, ні газу. Він максимально використовує відновлювані ресурси — дощ, вітер, сонце і сніг — для збору і закачування води, охолодження або опалення, освітлення, каналізації і навіть вирощування продовольства в домашніх теплицях. Всі відходи переробляються, а температура в будинку не падає нижче 21°С. Сьогодні у всьому світі використовується близько двох тисяч «земляних кораблів».

#img_center_nostream#У 1972 році Майкл побудував перший у світі будинок з пивних банок. Через свою дивну форму будинок отримав назву «Великий палець». Навіть через 40 з гаком років його стіни залишаються міцними.

Для себе і своєї сім'ї Майкл побудував «земляний корабель», основним матеріалом якого стали... покришки!

«Що люди викидають у всьому світі у величезних кількостях? Покришки. Вони міцні, не проводять тепло, для них не потрібен цемент. Можна звести цілу стіну, маючи в своєму розпорядженні лише землю, лопату і покришки», — говорить Майкл.

Покришки, набиті землею, не випускають тепло назовні — це відмінний матеріал для будівництва. У будинку Майкла всі вікна звернені до сонця. Світло безперешкодно проникає в будинок, тепло поглинається масивними стінами з покришок і залишається там.

«Я не оплачую рахунки за опалення. Вони просто до нас не приходять. У нас є камін, який ми розпалюємо на Різдво, ось і все», — каже Майкл. В цьому будинку Майкл живе й досі.

Селище з повністю автономних будинків

Щоб донести до людей свої ідеї, Майкл і його друзі створили веб-сайт, написали кілька книг, опублікували статті в журналах. «Інформація почала поширюватися і залучати людей, які стали нашою командою. Так з'явилася спільнота однодумців», — говорить Майкл. Команда отримала 10 акрів землі [4,04 га], які перетворилися на величезне будівництво. Це селище стало чимось на зразок експериментальної ділянки, де перші 10 років Майкл і його команда перевіряли свої ідеї: «Ми хотіли змінити свій спосіб життя, стати незалежними».

#img_center_nostream#Через 4 роки після закінчення будівництва в селищі «Касл Компаунд» виникла спільнота «Грейтер Уолд». Тут жили і працювали люди, натхнені ідеями Майкла. Вони будували автономні будинки для себе і своїх сімей, «обкочуючи» цікаві задуми.

Архітектурна рада забороняє будівництво

Але незабаром проста та геніальна ідея створення будинків з непотрібних матеріалів зустріла опір з боку архітектурної ради.

«Люди, зайняті в сфері архітектури та планування, дивляться на все однобоко й не уявляють, що можна вести справи по-іншому. Архітектурна рада нав'язує всім свої порядки: є тільки один спосіб будівництва. І якщо ти не виконуєш їх правила — ти не можеш називатися архітектором», — каже Філ, один з однодумців Майкла.

#img_center_nostream#Щоб уникнути звинувачень через професійну некомпетентність, Майкл Рейндольдс здав ліцензію архітектора. Його звинуватили в земельних порушеннях. Відповідно до закону, передача в користування ділянок землі можлива тільки за умови підведення до них електрики, води та каналізації — всього того, чого абсолютно не потребують будинки, створені Майклом. У листопаді 1997 року всі будівельні роботи були заборонені, а поселення оголошені незаконними.

Щоб розморозити будівництво, було потрібно 7 років. Для продовження роботи процес довелося розбити на кілька етапів, після кожного — запрошувати представників округу на інспекцію, і найняти професійного інженера. Але всі труднощі, з якими зіткнулася команда Майкла, не змусили їх відступити ні на крок від своїх ідей.

«Земляні кораблі» — порятунок для постраждалих від цунамі та ураганів

У квітні 2005 року Майкл і сім членів його команди відгукнулися на прохання про допомогу постраждалим від цунамі на Андаманських островах. Вони навчили місцевих жителів будувати доступні та прості будинки. У березні 2006 року команда Майкла побудувала «земляні кораблі» для постраждалих від урагану «Ріта» в Мексиці.

#img_center_nostream#Через 8 місяців після цього державна рада архітекторів дізналася про роботу Майкла на Андаманських островах і запропонувала відновити дію його ліцензії архітектора.

Майкл Рейндольдс — архітектор-бунтар, який не просто кидає виклик закостенілим поглядам архітекторів, а намагається врятувати нашу планету від екологічної катастрофи.

Дивіться фільм «Garbage Warrior» тут.

Дізнайтеся також, як киянин побудував повністю енергонезалежний будинок.