• Гнучкі сонячні батареї створено з нетоксичних матеріалів

  • Ольга Зубакова | Велика Епоха
    Четвер, 2 червня 2016 року

Вчені з Австралії домоглися найвищої ефективності гнучких сонячних батарей, які є нетоксичними і коштують набагато дешевше, ніж кремнієві.

Команда Університету Нового Південного Уельсу (UNSW), на чолі з д-ром Сяоцзін Хао, досягла найвищого в світі рівня ефективності для повнорозмірної сонячної панелі з використанням тонкоплівкової технології, відомої як CZTS (мідь-цинк-олово-сірка — copper-zinc-tin-sulfur), пишеться на сторінці ScienceDaily.

Національна лабораторія відновлюваних джерел енергії США підтвердила, що ефективність батареї становить 7,6% на 1 см². Наразі співробітники лабораторії вирішують задачу, щоб домогтися 20%-ї ефективності.

«Це перший крок на шляху [технології] CZTS до того, щоб домогтися 20%-ї ефективності, і важлива віха на шляху від лабораторії до комерційного продукту», — сказала доктор Хао.

«Їх можна нанести безпосередньо на матеріали у вигляді тонких шарів, які в 50 разів тонші за людську волосину, так що немає ніякої необхідності виготовляти „вафельні“ кремнієві елементи і з'єднувати їх окремо, — сказав директор австралійського центру передової фотовольтаїки (ACAP) при UNSW Мартін Грін. — Вони також кращі, ніж кремній, реагують на довжину хвилі синього світла і можуть бути нанесені у вигляді тонкої плівки поверх кремнієвих елементів, щоб у кінцевому рахунку поліпшити загальну продуктивність».

Тонкоплівкові технології, такі як CdTe (телурид кадмію) і CIGS (селенід міді-індію-галію), також привабливі тому, що вони дуже гнучкі і можуть застосовуватися для покрівельних мембран або прозорих і напівпрозорих структур, таких як вікна і світлові люки.

Однак на відміну від інших тонкоплівкових сонячних батарей CdTe і CIGS, комірки тонкоплівкових сонячних батарей австралійських розробників виготовлено з таких матеріалів, як мідь, цинк, олово і сірка. Ці матеріали зустрічаються частіше і більш сприятливі з екологічних причин.

Кадмій ж і селен є токсичними, навіть за менших доз їхня токсичність нагадує історію з використанням азбесту, який широко використовувався в будівництві. Телур і індій вкрай рідкісні, використання їх у сонячних батареях збільшує їх вартість.

Наразі такі тонкоплівкові фотоелементи, як CdTe, використовуються в основному для великих сонячних електространцій, де потрібні великі потужності сонячної енергії, тому що через токсичність кадмію вони непридатні для житлових систем, пише ScienceDaily.

Доктор Хао вважає, що тонкоплівкові сонячні панелі більш широко можна використовувати в будівлях. Цьому сприяє дешевизна CZTS, безпека для довкілля і гнучкість.

В наш час, коли електроенергія і газ дорожчають, сонячна енергія є прекрасною альтернативою відновлюваної енергії і все впевненіше завойовує популярність. Уже створено сонячні печі. У Голландії з'явився унікальний велосипед на сонячних батареях. А в Афінах — сміттєві контейнери з фотоелементами, які виробляють енергію, дозволяють значно скоротити витрати на транспортування, самостійно переробляють відходи, економлять енергоресурси і зберігають екологічну стабільність.

В Україні розробник створив віконні жалюзі з сонячними панелями. Також створено домашні сонячні зарядні станції для електромобілів.

Крім того, в Києві існує конкурсна програма, в рамках якої на дахах будинків можна встановлювати сонячні панелі, 70% вартості їх установки бере на себе адміністрація міста.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...