ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Як вирішити проблему безпритульних тварин в Україні

Велика Епоха

В Україні існує сумна тенденція — господарі позбавляються своїх домашніх улюбленців. Через це зростає популяція безпритульних тварин, а з цим загроза як для чотирилапих, так і для людей. Представник Благодійного Фонду «Happy Paw» Валентина Данілова прокоментувала цю ситуацію (нижче викладено її думку).

#img_center_nostream#Марно сподіватись, що окрема людина чи структура самостійно візьме і вирішить цю проблему. Тут важливо усвідомити, що кожен з нас впливає на цю ситуацію, на її подолання або ж навпаки на погіршення.

#img_center_nostream#Вирішення проблеми безпритульних тварин — це ціла система, де все взаємопов’язано. Ми виділяємо основні її складові: діюча законодавча база, чіпування та реєстрація, стерилізація, прилаштування і виховна робота. А головне — ставитись до всього з любов’ю та професіоналізмом.

#img_center_nostream#

Законодавча база. Реєстр та чіпування

Необхідною складовою у вирішенні проблеми безпритульних тварин є законодавча база. В Україні, на відміну від інших європейських країн (Німеччина, Італія, Франція), вона існує лише на папері. Згідно з законом, чотирилапі прирівнюються до речей. Відповідно, на практиці покарання за жорстоке поводження з ними майже відсутнє. Хоч відповідні статті існують. У Кодексі України про адміністративні правопорушення — стаття 89, та в Кримінальному кодексі — стаття 299. Покаранням за будь-які ганебні вчинки за статтею 89 є штраф від 153 грн до 357 грн; за статтею 299 Кримінального кодексу штраф до 850 грн або ж арешт строком до 6 місяців. 850 грн — така ціна життя безневинної істоти.

#img_center_nostream#Як тільки запрацює законодавчий механізм, можна буде говорити про примусову реєстрацію і чіпування домашніх песиків та котиків. Ця процедура зупинить популяцію безпритульних тварин, а також нагадає майбутньому потенційному господарю про відповідальність за домашнього улюбленця. Якщо ж власник через певний час вирішить знехтувати своєю обіцянкою, то його буде чекати «неприємний сюрприз» у вигляді штрафу в особливо великому розмірі. Зокрема, в Німеччині штраф за викинутого улюбленця — 25 000 євро.

#img_center_nostream#

Стерилізація

Стерилізація — метод, який дозволить зменшити популяцію безпритульних тварин. Він рекомендований Всесвітньою організацією охорони здоров'я та Європейським парламентом. Якщо мати фінансову підтримку та команду професіоналів, то у Києві можна простерилізувати вуличних собак орієнтовно за два місяці. Однак, з фінансами виникають проблеми. Але ми сподіваємось, що у майбутньому питання стерилізації тварин буде вирішено.

#img_center_nostream#В Україні відома програма стерилізації від міжнародної організації з захисту тварин FOUR PAWS, які пропагують метод «спіймав — стерилізував — відпустив».

Прилаштування

Усе, що потрібно, — це забрати тварину з притулку. Зазвичай, на заваді стають дві проблеми: стереотипи та відсутність ліцензії.

Стереотипи — безпородні собаки хворі, не піддаються дресируванню, некрасиві. На нашу думку, такі висновки невиправдані, аби переконатися у цьому пропонуємо приїхати до притулку і хоч трохи поспілкуватися з цими чотирилапими, побачити, які вони насправді ласкаві та класні.

#img_center_nostream#Друга проблема — відсутність ліцензії на розведення тварин. Цей момент тісно переплітається із законодавчою базою. Породніх чотирилапих активно продають у переходах та у соцмережах за «копійки». У багатьох із них немає ветеринарного паспорту та вакцин, але ж хто про це думає? Наші довірливі люди купують, бо буцімто породнє цуценя чи кошеня не може бути хворим чи з поганою генетикою. Звичайно, безпритульним не витримати конкуренції. Змінити світобачення людини — процес більш тривалий, тому зараз необхідно, аби перший крок зробила влада і узаконила розведення тварин. Безпритульним тваринам треба дати більше шансів.

Виховна робота

Гуманне ставлення до тварин необхідно формувати з самого малечку, показуючи дитині гідний приклад.

#img_center_nostream#Для нас робота з молодшим поколінням — це дуже важлива задача. Аби максимально правильно побудувати з ними комунікацію, було створено проект «Біоетика», у рамках якого ми проводимо «уроки доброти», благодійні акції та організовуємо поїздки до притулків. Результати від такої роботи ми зможемо побачити лише в майбутньому, тому підходимо до цього проекту з особливою відповідальністю.

#img_center_nostream#Окрему увагу заслуговує студентство, яке без перебільшень, є рушійною силою країни. У них свіжі думки, багато сил та натхнення, аби втілити задумане в реальність. Студенти активно долучаються до волонтерської діяльності, охоче їздять до притулків, організовують аукціони та івенти. З ними ми відчуваємо, що нас багато, що ми зможемо все.

Ми впевнені в тому, що цю проблему треба вирішувати вже сьогодні і кожному з нас. Тому дуже раді будь-якій підтримці.

Коментар від редакції: На сторінці Help сайту Happy Paw можна прочитати, як допомогти безпритульним тваринам. Також читайте статтю: Чи потрібні в Україні дельфінарії?