• Чим небезпечні ртутні енергоощадні лампи?

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    П'ятниця, 11 листопада 2016 року

Ртутні енергоощадні лампи (РЕЛ) часто використовуються в побуті, вони вимагають обережності використання і особливої ​​утилізації. Куди віднести відпрацьовані лампи та що робити, якщо лампа розбилася?

Основна небезпека РЕЛ полягає в парах ртуті. Нова та справна лампа безпечна — вона повністю герметична, і ртуть не може вийти назовні.

Так само, як акумулятори та батарейки, РЕЛ, які відслужили, не можна просто викинути в загальний смітник: пари ртуті дуже отруйні і небезпечні. Хоча ці пари не змішуються з повітрям, але вони можуть змішатися з атмосферними опадами, потрапити в річки та ґрунтові води. Від цього загинуть мікроорганізми, а риба і тварини будуть отруєні. Люди, які купують м'ясо і рибу, можуть навіть не здогадуватися про це.

Ртуть небезпечна тим, що має акумулятивну властивість. Потрапляючи в організм, вона, поступово накопичуючись, викликає: руйнування центральної нервової системи, хвороби нирок і печінки, проблеми з серцем і розумову відсталість у дітей.

Існує два способи виходу з цієї ситуації. Перший — це відмова від використання РЕЛ і перехід на не менш економні світлодіодні лампи, які абсолютно безпечні і не вимагають особливої ​​утилізації. Другий — безпечна утилізація РЕЛ.

Відпрацьовані лампи потрібно зберігати в коробках, в яких вони продавалися. У такому вигляді їх слід відносити і до пункту прийому. Якщо коробка загубилася, можна загорнути лампу в кілька аркушів паперу (газета і т.п.). Головне, щоб до моменту здачі лампа не розбилася.

Щоб дізнатися адреси пунктів прийому ртутних ламп, дивіться інтерактивну мапу від «Великої Епохи». Стежте також за новинами свого міста — багато волонтерських компаній проводять акції з безкоштовного прийому ламп на утилізацію від населення.

«Україна без сміття» опублікувала список компаній, які зарекомендували себе як підприємства, що відповідально підходять до утилізації ртутних ламп:

Як бути, якщо РЕЛ розбилася?

1. Провітріть приміщення: відкрийте вікно і вийдіть з кімнати на 20 хв.

2. Одягніть гумові рукавички і респіратор або щільну марлеву пов'язку. За допомогою щільного паперу (наприклад, картону) зберіть осколки і складіть їх у пластиковий пакет. Щоб зібрати дрібні осколки, використовуйте вологу ганчірку або скотч. Проводьте прибирання від країв до центру забрудненої ділянки.

3. Зробіть вологе прибирання, додавши у воду засоби, що містять хлор.

4. Все, що використовувалося для прибирання (ганчірка, папір, рукавички тощо) складіть у пластиковий пакет або в скляну банку з кришкою. Цей пакет разом з осколками потрібно віднести у спеціальний пункт вашого міста.

Що не можна робити під час прибирання приміщення: використовувати віник, пилосос, щітку; викидати відходи, забруднені ртуттю, в каналізацію або у сміттєпровід.

З додатковими питаннями можна звернутися у службу порятунку МНС України за тел. 101.

За матеріалами: Еconet.

Дізнайтеся, як правильно зібрати ртуть від розбитого градусника.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...