• Чому насіння зі свого городу краще за покупне — пермакультура

  • Діна Матвієнко | Велика Епоха
    Четвер, 29 червня 2017 року

Більшість видів насіння і саджанців, куплених на ринку або в магазині, непридатні для нашої місцевості. Це гібриди, які постійно потребують хімічних добрив і засобів захисту. Про те, чому потрібно берегти «бабусині» насіння і як це зробити, розповідає прихильник пермакультури Тетяна Чучко.

Тетяна Чучко — керівник Львівського клубу природного землеробства і пермакультури. В інтерв'ю Ecoidea.by вона розповіла, чому фермери усього світу об'єднують свої зусилля, щоб зберегти місцеві та добре відомі сорти насіння і будь-якого іншого посадкового матеріалу — розсади, черешків, саджанців. Ці рослини натуральні та стійкі до місцевих умов, дають багатий та якісний урожай.

Величезною різноманітністю насіння, які пропонують сьогодні в магазинах, Тетяна радить не спокушатися: це гібриди. Їх спеціально створюють для отримання великого врожаю (що теж дуже сумнівно), а ось зібрати з них життєздатне насіння неможливо, а якщо воно і проростає, то рослини народжуються вже з іншими властивостями. Виходить, що покупці «підсаджуються» на щорічну купівлю нового матеріалу для посадки.

Заповнення ринку гібридами призвело до того, що в останні роки зникло понад 90% сортів.

У чому переваги гібридів? Рослини, вирощені з такого насіння, красиві, стійкі до зберігання і транспортування. Але смакові якості у них можуть бути гірші, ніж у рослин з «рідного» насіння. Ще один мінус гібридів — вони схильні до захворювань і потребують постійного захисту та внесення добрив.

Часто фірми, які створюють насіння-гібриди, співпрацюють з корпораціями, які розробляють добрива і ненатуральні засоби захисту. Для них це вигідно: купуючи їхнє насіння, ви змушені «підсаджуватися» і на придбання їхніх добрив, якщо хочете зберегти рослини і врожай.

Детальніше про це — у забороненому до широкого показу фільмі Колін Серро «Локальне вирішення глобальних проблем» (Coline Serreau, Solutions locales pour un désordre global).

Ці хімікати небезпечні для людей і мікрофлори ґрунту, який руйнується і може довго не відновлюватися. Вода і продукти забруднюються небезпечними отрутами.

Як зберегти сортове насіння

Є кілька способів. Перший — створення банку-сховища, де зберігаються зразки головних культур з усього світу. У разі катастрофи це насіння відновить рослинне розмаїття. У бункерах-сховищах створені умови для тривалого зберігання насіння. Банки насіння є в Норвегії, Таїланді і країнах колишнього СРСР.

Другий спосіб — вирощувати рослини і постійно оновлювати сортове насіння. Оскільки це невигідно великим селекційним корпораціям, цим можуть займатися прості фермери та городники: збирати, обмінюватися, ділитися.

Знайти таке насіння можна і у перевірених компаній, в яких ви впевнено придбаєте негібрід.

Старанно зберігайте насіння рослин, які довгі роки вирощували ви, ваші знайомі або сусіди, приєднуйтесь до «дбайливого» руху, закликає Тетяна Чучко.

Фермер з Полтави вже багато років практикує у себе органічне землеробство і збирає великий урожай завдяки маленьким помічникам.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...