ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Українці з Life House Building відкрили виробництво солом'яних екобудинків

Велика Епоха

Двоє креативних хлопців з Дніпра організували виробництво з будівництва енергоефективного житла — Life House Building. Їхні теплі будинки виконані з самого екологічного і природного матеріалу — соломи.

#img_center_nostream#

#img_center_nostream#

#img_center_nostream#

Все почалося близько п'яти років тому, коли Артем Рижков і його дружина вирішили переїхати з квартири в будинок. Їх цікавив найбільш енергоефективний, екологічний та дешевий варіант. Тому вони вирішили побудувати будинок з соломи, розповідає «Україна плюс».

На той час у них не було спеціального обладнання, тому на допомогу прийшли підручні засоби. У дерев'яний каркас запресовували солому і таким чином отримували рівні стіни.

«Найважче було закласти останні кілька сантиметрів зверху, адже солом'яні тюки довелося підганяти під форму даху. Убили багато часу на вирівнювання солом'яних стін у двоповерховому будинку — підстригали електричними косами, бензопилами, кущорізом», — говорить Артем.

Спочатку господар колишньої квартири Артема посміювався над цією затією, але коли приїхав подивитися на результат, то захотів і собі такий будинок. Після цього з'явилася ідея зробити бізнес із солом'яного будівництва.

#img_center_nostream#

#img_center_nostream#

Екобудинок справив враження і на фотографа Максима Андриянова, який відгукнувся на прохання зробити кілька фото об'єкта. Коли він на власні очі побачив солом'яний будинок, вирішив допомогти в розвитку стартапу. З того часу Артем і Максим працюють над проектом, який вони назвали Life House Building.

Щоб не стригти солому на висоті другого поверху і зменшити тепловтрати будинку у даху, друзі вирішили виробляти готові солом'яні панелі. У виробництві використовується тільки солома, яка не була хімічно оброблена: «Наш постачальник тюків має відповідний сертифікат. На відміну від більшості інших будівельних матеріалів, наші панелі не виділяють ніяких токсичних речовин».

Будинок з соломи енергоеффективний завдяки не тільки солом'яним панелям, а й особливому герметичному контуру будинку, який затримує тепло і не пропускає холодне повітря. Також важливий утеплений фундамент і південна орієнтація, що дозволяє максимально використовувати сонячне світло.

Рік тому засновники компанії Life House Building переїхали до Львова. Тут вони будують солом'яні будинки «під ключ»: від проектування до можливості робити чистовий ремонт.

Вартість виготовлення 1 м2 солом'яної панелі Life House Building — $32, що приблизно в 10 разів нижче, ніж ціна на такі панелі в Європі.

#img_center_nostream#

«Для українців солом'яно-глиняні хати — найприродніше, що може бути. Наші предки століттями будували собі такі будинки», — говорить Артем. Крім приватних будинків, хлопці мріють будувати з соломи і соціальні об'єкти, наприклад, дитячі садки або школи. Вони кажуть, що масштабні проекти по-справжньому розкриють енергоефективний потенціал солом'яних панелей.

На сьогодні молоді підприємці вже побудували 27 приватних будинків у різних куточках України і готуються до виходу на європейський ринок.

Неординарний архітектор із США Майкл Рейнольдс будує енергоефективні та абсолютно автономні будинки зі старих шин, пивних банок та іншого сміття. Його будинки Earthship здатні виробляти воду, тепло, енергію і навіть їжу.