• Школяри України вивчатимуть «Вуличне право» — новий проект

  • Діна Матвієнко | Велика Епоха
    Четвер, 1 червня 2017 року

На початку травня в київських ліцеях №51 і 145 стартував всеукраїнський проект «Вуличне право» (Street Law). Ці заняття мають формат практично орієнтованого правознавства. Школярі вчаться на прикладах реальних правових випадків захищати свої соціальні права і свободи протистояти дискримінації або незаконній поведінці оточуючих.

Ініціатори проекту Street Law — Управління забезпечення прав людини Національної поліції (УЗПЛ), Українська фундація правової допомоги (УФПД), Асоціація юридичних клінік України та Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів (УМДПЛ).

В інтерв'ю виданню Dreamkyiv вони відповіли на основні питання за цим проектом.

Що таке Street Law?

Це особлива техніка викладання правознавства, яка з'явилася в кінці ХХ століття в Школі права Джорджтаунського університету (Вашингтон, США). Студенти юридичних факультетів викладають курси права для громадян в практично орієнтованій формі. Заняття проходять в школах, місцях позбавлення волі, громадських організаціях, на підприємствах в форматі дискусій чи дебатів. Застосовуються інсценування судових процесів, рольові та імітаційні вправи.

Наприклад, розглядаються такі ситуації:

• що робити, якщо на вулиці вас зупиняє поліція?

• що робити, якщо продавець відмовляється прийняти назад неякісний товар?

• які права має затриманий за адміністративне правопорушення?

• як протидіяти домашньому насильству та ін.

Яка основна мета проекту Street Law?

Проект спрямований на поліпшення правової обізнаності суспільства і виховання юристів-професіоналів. На заняттях зі Street Law діти вчаться захищати свої базові свободи і соціальні права, протидіяти дискримінації або незаконній поведінці оточуючих.

Як проходить заняття?

Пілотний урок проводять магістри, фахівці двох юридичних клінік Національної академії внутрішніх справ.

Важливим моментом занять є те, що викладачі — молоді люди, студенти, не набагато старше школярів-підлітків. Студенти стають «старшими товаришами» учнів і можуть обговорювати з учнями багато делікатних та важливих тем.

Заняття складається з двох частин. На першій фахівці коротко пояснюють теоретичні основи проблеми. У другій — практичне завдання. Школярі діляться на кілька команд і розподіляють між собою ролі (жертва, правопорушник, свідок, орган протидії).

Команди придумують ситуацію з реального життя і грають її в ролях. В ході гри вони дізнаються, як правильно себе вести, як покарати правопорушника, і дізнаються інші важливі моменти.

В даний момент визначено 5 базових тем уроків Street Law:

  1. Ксенофобія, дискримінація — що робити?
  2. Як протидіяти домашньому насильству?
  3. Громадянські права людини.
  4. Соціально-економічні права людини.
  5. Поліція та населення — партнери.

З цього переліку школи зможуть замовляти проведення занять, а в майбутньому зможуть також пропонувати свої теми.

Щоб уроки права в форматі Street Law проходили у вашій школі — напишіть на адресу організаторів проекту — info@ulaf.org.ua.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...