ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Малі річки Києва, які чекають нашого спасіння

Велика Епоха

Десна, Дніпро і Либідь — найвідоміші річки України. Але крім них є й інші, про яких мало хто знає: наприклад, Нивка, Совка, Горіхуватка. Відтворення цих урбанізованих річок є важливим для історії і культури столиці.

Кажуть, що Київ стоїть на семи десятках річок. Але більшість з них місто буквально поглинуло, і тепер їх можна побачити у вигляді маленьких потічків у парках і скверах. Загублені річки викликають підтоплення будинків і розмивають фундамент. Але якщо підійти до цього правильно і відновити річки, то на їхніх берегах можна створити парки і зони відпочинку. Річки отримають можливість самостійно регулювати свою течію, а люди отримають нові місця відпочинку.

Річка Совка

#img_center_nostream#

#img_center_nostream#

Ця річка бере свої витоки від Либіді, починається в урочищі Проновщіна. У Голосіївському та Солом'янському районах на зелених берегах є відпочиваючі, а пониззярічки йде під землю. Там, де течія річки не має перешкод, річка чиста, на березі ростуть дерева, живуть птахи. Але її стан стрімко погіршується, і через кілька років вона може зникнути зовсім.

Річка Горіхуватка

#img_center_nostream#

#img_center_nostream#

Горіхуватка має оптимістичнішу історію: її чотири кілометри протікають лісом природно і без перешкод. У парку Рильського є мальовничі ставки, де відпочивають кияни. Це приклад раціонального використання водойми, яка не порушує екологію міста. Від руйнування охороняють масиви лісу. Це і місце проживання дрібних ссавців, птахів.

Річка Нивка

#img_center_nostream#

#img_center_nostream#

Її також називають Борщаговкою, Желань (Жілянь), Новою Греблею... У цієї річки багато назв. Серед малих річок столиці це одна з найбільших річок. В її руслі створені ставки в межах ЖМ Теремки-2. Місцями Нивка виявляється в колекторах, десь перетворюється на ставки.

Річка Сирець

#img_center_nostream#

#img_center_nostream#

У природному руслі цю річку можна побачити в парках Дубки і Нивки, а в зеленому масиві Сирецького району в бетонному жолобі є її невеличкий струмок. На території Оболоні її потік йде в колектор.

У паркових зонах Сирець виходить з берегів, тому його русло зміцнюють. На берегах мальовничих ставків і в густих заростях живуть птахи і білки, а на луках влаштовують пікніки.

Річка Почайна

#img_center_nostream#

#img_center_nostream#

Невелика частина цієї річки тече природним руслом, потім вона йде під землю. На березі її водойми планують розбити мальовничий парк за проектом, який переміг у конкурсі навесні цього року.

Річка Либідь​

#img_center_nostream#

#img_center_nostream#

В наш час більша частина цієї ріки виявилася замурованою в бетоні. Її русло чистять волонтери, а її витоки перетікають в водойми парків. Підземними берегами річки проводять екскурсії для любителів екстриму.

Після заходів відновлення ці річки зможуть перетворитися на заповідні зони і привабливі об'єкти для туристів. А поки ми можемо дбайливо ставитися до того, що подарувала нам природа.

За матеріалами: Update.