ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Цікаві міські ініціативи, що зменшують кількість сміття

Велика Епоха

Всі мегаполіси страждають від величезної кількості побутового сміття, яким щодня поповнюються місцеві полігони побутових відходів. Але в той же час як одні міста потопають у відходах, в інших діють екологічні ініціативи, які підтримують чистоту міста.

США: гроші за викинуту електроніку

#img_center_nostream#

У розвинених країнах термін служби техніки менше двох років. Підраховано, що вся електроніка, яку викидають жителі за рік, помістилася б у поїзд довжиною з екватор. Оскільки електронні прилади містять токсичні речовини і метали, їх не можна викидати на загальний смітник.

П'ять років тому в Америці встановили автомати EcoATM, в які можна здати непотрібну електроніку за гроші. Автомат оцінює працездатність і стан пристрою, знаходить дані в інтернеті про його вартості, про те, які компанії зможуть його купити, і виводить на екран ціну. Якщо власник ґаджету згоден, автомат забирає пристрій і видає гроші.

За 5 років роботи ЕcoATM зібрали 9 млн ґаджетів по всій Америці. З цього числа 75% пристроїв можуть використовуватися людьми повторно, а решта відправляються на переробку.

Гонконг: не сховається жоден порушник

#img_center_nostream#

Щодня цей район відвідують тисячі туристів і місцевих, і раніше мало кого з них хвилювала чистота вулиць. Вони викидали дрібне сміття прямо на дороги, не думаючи про те, що буде з ним далі.

Два роки тому місцева влада спільно з Ogilvy почали кампанію «Обличчя сміття»: з викинутого на дороги сміття взяли зразки ДНК. В лабораторії створили 3D-зображення власників викинутого сміття і розмістили їх обличчя в публічних місцях — на зупинках, в метро — і навіть в соцмережах та ЗМІ.

Цей проект викликав резонанс і допоміг залучити мешканців до проблеми міського сміття.

Індія: пластик — в дороги!

#img_center_nostream#

#img_center_nostream#

#img_center_nostream#

Індія — країна зі складною екоситуацією і поганою якістю доріг. Сотні тисяч тонн сміття, які щодня з'являються в містах, вимагають колосальних витрат на утилізацію. Хоча влада видає заборони на використання пластикової упаковки, ситуація не змінюється.

Але підприємець Ахмад Хан знайшов корисне застосування викинутого пластику: він запропонував робити з нього дороги. Важлива перевага таких доріг у тому, що вони більш стійкі до навантаження і розтріскування і служать довше, ніж звичайний асфальт. Собівартість виробництва «пластикового» покриття нижче традиційного.

На сьогодні в Індії вже проклали понад 30 тис. км таких доріг, використовуючи для кожного кілометра близько 1 млн пакетів.

Ідея створення дорожнього покриття з переробленого пластику сьогодні застосовується і в розвинених країнах. Наприклад, в Шотландії. Професор з України запропонував свій «рецепт» цієї технології, але поки його ідея не викликала інтересу в «Укравтодору».

Англія: друге життя памперсів

​#img_center_nostream#

Як відомо, підгузки — справжня проблема для переробки: вони розкладаються півтисячі років. А кожен малюк використовує у своєму житті близько 5 тис. памперсів. В Англії щороку на смітник відправляється 3 млрд підгузків.

Тому 6 років тому тут вирішили побудувати завод з переробки памперсів. Тут їх подрібнюють, стерилізують, видаляють забруднення і перетворюють на гранули. З цих гранул на інших підприємствах роблять черепицю та інші будматеріали, а також альтернативне паливо. На сьогодні цей завод переробив близько 80 млн підгузків, і було вирішено побудувати ще один такий завод у ПАР.

Чехія: не купуйте сміття

​#img_center_nostream#

#img_center_nostream#

#img_center_nostream#

Більша частина міського сміття — це упаковки від продуктів і різноманітних товарів. І хоча вони створюють справжньою проблему для довкілля, багато виробників не можуть відмовитися від їх використання. Але не всі. В останні роки у світі стрімко розвивається напрямок packaging-free: відкриваються спеціальні магазини, де товар можна купити на вагу у свою тару багаторазового використання. Це і дешевше, і простіше, й екологічніше.

У столиці Чехії теж відкрився такий магазин — Bezobalu. Тут можна купити все без упаковки. Магазин став прибутковим менш, ніж через рік. Частину своїх доходів власники Bezobalu направляють на некомерційні проекти.

За матеріалами: bzh.life.