• Чоловіча вишиванка має свою особливість

  • На партнерських правах Ⓟ | Велика Епоха
    Четвер, 4 травня 2017 року

…Лиш горточок старого полотна

І вишите моє життя на ньому.

У більшості українських чоловіків серед елементів одежі знайдеться хоча б одна вишивана сорочка. Так було завжди: і в минулі століття, і в наші дні. З плином часу змінюються традиції, приходять нові покоління, та вишиванка залишається з українцем як універсальний одяг. Її можна одягати на свята, а також носити в повсякденному житті. Адже це не просто елемент одягу. Вишивка для українця — частина його світогляду, вона є символом родинних зв´язків, справжнім архетипом української нації.

Гарна вишиванка — яка вона?

Звичайно, сучасні вишиванки для чоловіків трохи відрізняються від тих сорочок, що носили наші дідусі. Полотно стало більш тонким, ніжним, а кольори на нитках — яскравішими. З´явилися нові елементи візерунку, яких не було раніше. Та все ж справжня вишиванка — річ неймовірно метафорична; її символізм, основні закони виготовлення, не змінювались віками.

Класична сорочка завжди повинна відрізнятися яскравим візерунком, мати широкі рукави, що звужуються в кінці, а також закруглений воріт. Така сорочка вишита на натуральній, зазвичай льняній чи бавовняній, тканині.

Відносно характеру шиття — звичайно, класикою є чоловічі сорочки ручної роботи. Хоча досить пристойно виглядають також сорочки, вишиті машинним способом.

Різні типи вишиванок

Чоловічі вишиванки можуть бути як білими, так і чорними. Кожна з них має свою особливість, і було би неправильним вважати, що одна краща від іншої.

Вишиванки «біллю»

Вишиванка чоловіча білим по білому виникла, за твердженнями вчених-етнографів, десь на Полтавщині. Вона потребує особливого хисту від майстрині, адже її візерунок створений тінню, рельєфом ниток. Ці нитки додатково обробляють воском, жиром,щоб вони мали особливий блиск та структуру. Такі вишиванки відображають філософію справжніх людських почуттів — глибоких, та ніби прихованих від очей сторонніх людей.

«Чорні» вишиванки

Вишиванка чоловіча чорна поступається своєю популярністю традиційним вишитим сорочкам. Деякі люди вважають її символом печалі, але це хибна думка. Такі сорочки традиційно носили літні люди; вони розглядалися, як символ мудрості, родючої землі. Зазвичай батько передавав чорну вишиванку своєму синові, що уособлювало своєрідну естафету життєвого досвіду. Крім того, чорна вишиванка набагато практичніша в повсякденному житті, ніж традиційна біла. Мабуть, саме це повертає такій сорочці колишню популярність.

Зараз вишита сорочка в Україні переживає нечуваний попит! Молодь, зберігаючи традиції минулого, вносить в вишивану сорочку свої мотиви. Так, наприклад, з´явились вишиті сорочки та футболки чоловічі з коротким рукавом, яких майже не було раніше.Вона живе, розвивається, і це тішить! Та все ж дуже важливо, щоб за «модним фасадом» не забувалося — на цьому полотні вишите все наше життя.

*Комментарий: редакция не несёт ответственности за содержание и мнения, изложенные в статьях со знаком Ⓟ.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...