ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Цікаві ініціативи міст майбутнього — добірка Sustainia100

Велика Епоха

Аналітичний центр Sustainia зробив добірку 100 кращих інноваційних прикладів того, як сучасні міста пристосовуються до зміни клімату. Ці рішення допоможуть зробити життя людей комфортнішим, але при цьому знизити негативний вплив на навколишнє середовище.

Добірка 100 кращих рішень із 61 міста світу наочно показує, як міська влада реагує на виклики сучасного світу, піклуючись про здоров'я жителів і створюючи можливості для розвитку громад та економіки.

Подібні рішення можуть впроваджуватися в будь-яких масштабах, зокрема і в містах України

Ось деякі з цікавих міських починань, що надихають.

#img_center_nostream#

Локальний бізнес із переробки харчових відходів

У 2011 році в американському місті Юджин (штат Орегон) запустили комерційний проект Love Food Not Waste на 200 учасників. Мета проекту — правильно утилізувати харчові відходи, перетворюючи їх на компост. У ньому беруть участь місцеві оператори зі збору сміття, муніципалітет, комерційні об'єкти компостування, локальні підприємства та оператори роздрібної торгівлі. Учасники отримують безкоштовну підтримку, маркетингові матеріали та фінансові заохочення.

Зібрані відходи перетворюють на компост і продають у вигляді 100% переробленого продукту на роздрібному ринку. Частина доходів йде на покриття інформаційної кампанії програми і надходить місцевим некомерційним організаціям.

З моменту початку проекту було зібрано понад 8000 тонн харчових відходів. Упакований компост продається більш ніж в 80 місцях в чотирьох штатах як поліпшувач ґрунту. За підрахунками, така кількість утилізованих харчових відходів дозволило уникнути 4000-тонного викиду парникових газів.

#img_center_nostream#

Сонячні батареї, велосипеди та енергоощадні будинки

Два роки тому міська рада Сан-Дієго прийняла план, який допоможе скоротити вполовину вуглецевий слід до 2035 року. План передбачає 5 стратегій:

• зведення енерго- і водоощадних будівель;

• використання чистих і поновлюваних джерел енергії;

• пріоритет пішохідного, велосипедного та транзитного пересування;

• безвідходне виробництво;

• стійкість до кліматичних змін.

У місті будуть встановлені 4 тис. сонячних панелей, збільшені площі зелених насаджень, проведено масштабне оновлення системи водопостачання. Установка додаткових водонасосних і очисних потужностей дозволить замінити імпорт води, який досягає на сьогодні 85% від загального рівня споживання в місті.

У Сан-Дієго прокладуть понад 260 км велодоріжок, а надалі щорічно будуть з'являтися ще по 80 км нових і поліпшених треків для велосипедистів.

До 2035 року тут планується використовувати поновлювану енергію на 100%, залучати молодь і ветеранів до галузі розумної енергетики, забезпечуючи тим самим 25 тис. нових робочих місць. Очікується, що не менше половини жителів відмовляться від індивідуальних авто на користь інших більш екологічних способів пересування.

Подібне місто майбутнього, який за правом вважається одним із найчистіших міст світу, — Мальме.

#img_center_nostream#

Велосипеди для всіх!

У минулому році в Вашингтоні представили програму, яка дозволить користуватися зеленим транспортом всім охочим незалежно від рівня доходів. Мешканці, які отримують соціальну допомогу, зможуть долучитися до користування велотранспортом із відчутною знижкою через місцеві некомерційні організації, державні установи та установи соціального забезпечення.

Сьогодні міськими велосипедами вже користуються 35 тис. жителів, здійснюючи в середньому щомісяця 250 тис. поїздок. Тому організатори сподіваються на подальше зростання користування велотранспортом.

Крім зниження вартості послуг велошерінга, програма надає і сервіс з навчання користуванню велосипедами.

#img_center_nostream#

Обов'язковий енергетичний аудит і найкраща енергоефективність будівель

Міська рада Гуанчжоу (Китай) ухвалила обов'язкове проведення енергоаудиту та підвищення енергоефективності для всіх великих установ, таких як державні установи, лікарні, школи, а також культурні та спортивні об'єкти. Очікується, що після цього потреби в енергії знизяться на 20%.

З 2012 по 2015 рік за подібним планом для громадських установ вдалося сумарно скоротити річне споживання електроенергії на 21 000 МВт/год та зменшити кількість викидів CO2 на 12 000 т з 2012 по 2015 рік.

Якщо все вдасться, після завершення впровадження програми викид вуглецю повинен зменшитися на 98 тис. т до кінця 2018 року.

У Китаї надмірне споживання ресурсів та застарілі технології призводять і до таких несприятливих явищ, як смог. Для боротьби з ним навіть створений спецзагін поліції. А в столиці Китаю повітря очищає найбільша вежа-пилосос.

#img_center_nostream#

Більше велосипедів і «чистий» суспільний транспорт

Три роки тому в столиці Мексики запустили програму мобільності, яка представляє більше прав і можливостей для пішоходів, велосипедистів та користувачів громадського транспорту перед власниками автомобілів. Тим самим влада намагається посилити економічний розвиток, соціальну інтеграцію та скоротити кількість викидів CO2.

У Мехіко вже додали 65 автобусів, які їздять на стиснутому природному газі, розширили мережу швидкісних автобусних транзитних маршрутів, збільшили кількість міських велосипедів до 6 тис. У найближчі роки за програмою заплановано замінити старі, що забруднюють повітря, маршрутки і таксі на нові екологічні транспортні засоби.

#img_center_nostream#

Сучасний і екологічний бізнес-квартал

У Гонконзі індустріальний район Коулун Іст перетворюється на бізнес-квартал, придатний для життя. Для цього місцева влада використовує інноваційну інфраструктуру, яка знижує споживання енергії та зберігає ресурси. Для дорожнього покриття кварталу встановили масивну охолоджувальну систему, розміщені пристрої для зарядки електротранспорту, а всі будівлі пройдуть зелену сертифікацію. Крім зменшення шкідливих викидів, місто популяризує пішохідну мобільність у кварталі.

Забудовники зобов'язуються 1/3 простору робити публічним, 60% якого буде зеленою зоною. Система охолодження дає 10%-ву економію орендарям, шкідливі викиди вже зменшилися в середньому на 12%, територія кварталу стала важливою соціальною зоною та місцем активного відпочинку користувачів простору.

За матеріалами: Вiggggidea.