• Екобізнес по-полтавськи: каліфорнійські черв´яки допомагають отримувати добрива та овочі

  • Діна Матвіенко | Велика Епоха
    Понеділок, 17 квітня 2017 року

Підприємець з Полтавської області відкрив бізнес з виробництва органічного добрива за допомогою каліфорнійських черв'яків. Такий екобізнес дуже перспективний: він дозволяє продавати фермерам і садівникам органічне добриво, маткові популяції черв'яків і вирощувати «чисті» овочі та фрукти для себе і на продаж.

В останні роки в Україні зростає потреба в екодобривах, які дозволяють постійно підтримувати високу родючість ґрунту і отримувати багатий урожай органічних продуктів.

Тому багато садівників-аматорів і фермери, такі як Олександр Квітчатий, про якого ми розповідали раніше, переходять на використання біогумусу у своєму господарстві.

Володимир Шубін — в минулому інженер-механік, очолює одну з найстаріших в Україні верміферм — МКП «Агрофірма „Гея‟», де вирощує 250 млн каліфорнійських черв'яків, розповідає Еcotown.

Відкриття верміферми

Розведенням каліфорнійських черв'яків Володимир зайнявся ще в 1988 році після відвідин Міжнародного конгресу з біоконверсії. Він закупив 3 млн одиниць популяції вермікультури і заснував агрофірму.

Сьогодні верміферма — це 3 га землі, де розташовані бурти з субстратом і черв'яками, і теплиці, де використовують високоякісні добрива для отримання екологічно чистої продукції.

Щорічно агрофірма виробляє 350—400 т біогумусу, 150 т з якого використовує для своїх потреб, решту — на продаж.

Ґрунтосуміш на основі біогумусу (15—20% від загального об´єму) дозволяє вирощувати гарні врожаї зелені, ягід, овочів: за сезон збирають 40—45 т огірків, 25—30 т помідорів, 10 т перцю і 50 000  квітів калл.

Овочі вирощують в контейнерах на 20—25 л, в яких з грудня по жовтень можна отримувати 2 врожаю огірків і урожай перцю з січня по листопад.

Як каже Володимир, така врожайність можлива завдяки використанню біогумусу, який збагачує ґрунт корисною мікрофлорою і створює в прикореневій зоні сприятливе середовище для рослин. Ґрунт насичений законсервованими гумусними речовинами, які вже готові до вживання рослинами.

«Якщо, вирощуючи овочі, удобрити землю 3 т гумусу на гектар, то урожай буде на 20—70% більше в залежності від кліматичних умов і характеристик ґрунту», — каже Володимир Шубін.

З чого отримують біогумус?

Біогумус утворюється в результаті переробки черв'яками органічних відходів: овочевих залишків, трави, листя, гною великої рогатої худоби, кроликів, свиней, овець, посліду птахів.

«Восени вилучаємо з буртів робочу популяцію черв'яків і вибираємо готовий субстрат за допомогою спеціальної техніки або ручного інструменту, а на місце, що звільнилося кладемо новий шар їжі товщиною 25—30 см, повертаємо популяцію вермікультури, яку поливаємо, вкриваємо від сонця і висихання — і починається новий річний технологічний цикл», — розповідає Володимир.

Восени черв'яків треба щедро нагодувати і вкрити 30 см «ковдрою» від холодів: опалим листям, соломою та ін.

«Черв'як працює, поки температура в компості вище 3 °С. Температура в верхньому шарі компосту не повинна перевищувати 35 °С, інакше черв'як загине. Тому компостні ями і бурти треба поливати і розміщувати в затінених місцях або вкривати шаром трави, листя, соломи».

Черв'як «працює» у верхньому 15-сантиметровому шарі субстрату, тому живильне середовище треба час від часу перевертати, акуратно знімаючи вилами верхній шар, де є черви. Потрібно прибрати з-під них готовий біогумус, перевернути пласт, покласти на колишнє місце і підгодувати черв'яків, поклавши зверху шар нової їжі товщиною 10—15 см. За сезон (квітень — серпень) таку операцію проводять 4—5 разів.

Переваги верміферм

З 1 т гною (250 грн) отримують 400 кг біогумусу. Агрофірма щорічно закуповує близько тисячі тонн гною, з яких отримають 400 тонн біогумусу. Одна тонна біогумусу в середньому коштує вже 4000 грн.

Перевага верміферм у тому, що можна отримувати прибуток з декількох джерел:

• продаж органічного добрива садівникам-любителям і фермерам;

• продаж маткової популяції черв'яків рибальським ринкам, спеціалізованим магазинам (200—300 грн/кг), початківцям верміністам;

• продаж бізнес-план вермівиробництва і консультації початківців фермерів.

Перевага верміферми в тому, що для неї не потрібно великих виробничих площ. Але це також і «нешвидкий» бізнес, який можна починати з малим стартовим капіталом. На перших етапах прибуток буде невеликим. Після створення агрофірми Володимиру треба було 2 роки на розвиток.

Але крім верміферми можна паралельно заробляти на продажу вирощених овочів і квітів.

Хоча в Україні бізнес з отримання органічної продукції тільки починає розвиватися, але є всі підстави для того, щоб цей напрям став найперспективнішим і затребуванішим вже найближчим часом.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...