ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Як американець навчив українців робити гроші зі сміття

Велика Епоха

Волонтер із «Корпусу Миру» Дейн Стівс приїхав до містечка у Вінницькій області і об'єднав місцеву громаду навколо «сміттєвої» проблеми. Як йому вдалося переконати жителів, що сміття — це цінна вторсировина, навчити сортуванню і спільними зусиллями зробити місто чистішим, він розповів в інтерв'ю «Українська правда. Життя».

Дейн родом зі штату Орегон. Він не так давно закінчив університет і приїхав у місто Бар минулого літа. Вибирати ідею для власного проекту за напрямком «Розвиток громад» довго не довелося: перше, що кинулося Дейну в очі, коли він приїхав у Бар, — це величезна кількість сміття під ногами. Разом із головою Фонду громади Романом вони взялися за цю справу.

«Я хотів допомогти місту, Роман хотів зробити його чистішим — ми вирішили працювати над цим разом», — говорить Дейн.

Насамперед вирішили пояснити місцевим жителям, чому не можна кидати сміття на вулицях: смітити — це погано, давайте себе змінювати і т.д.

Потім команда однодумців Дейна вирішила навчити барчан сортувати сміття. Проаналізувавши наявні ресурси, вони вирішили подати на грант: два рази на рік кожен волонтер «Корпусу Миру» може подавати на грант.

Через деякий час на власні кошти купили перший контейнер для пластику. Його встановили в одному з найбільш засмічених місць — біля базару. Спочатку жителі були дуже негативно налаштовані і не вірили, що з цього щось вийде. Але тільки не команда Дейна.

Минуло ще трохи часу, і вже на грантові гроші Дейна замовили два контейнери для пластику вартістю більш ніж 2000 грн кожен. Ще один — значно дорожчий — купили для паперу. Ці контейнери встановили в усіх чотирьох місцевих школах.

«Діти — це майбутнє. Тому перш за все треба навчити хорошим звичкам школярів. Тепер барчани знають, що сміття завжди можна викинути у контейнер біля школи», — пояснює Дейн.

Крім контейнерів на вулиці, у приміщенні є невеликі сортувальні коробки для пластику та паперу. Для школярів регулярно проходять семінари, на яких розповідають, як правильно сортувати сміття, і чому це важливо. Зараз комунікація налагоджена з усіма навчальними закладами Бара.

Коли контейнери заповнюються (до слова, дуже швидко), їх вміст у мішках переносять у занедбаний будинок за базаром. Тут вторсировина і зберігається. Пластик розбирають і сортують за кольорами. Це важливо, оскільки після пресування з них виходять однотонні блоки, які коштують дорожче, ніж змішані. Їх відвозять до Вінниці і продають як вторсировину — там перероблять і потім будуть повторно використовувати. Якщо тара брудна, її попередньо миють — це обов'язково.

Як говорить Дейн, тепер працювати зі сміттям легше — люди все більше намагаються сортувати на совість.

У найближчому майбутньому активісти планують купити більше контейнерів. Два — на кошти, що залишилися від гранту, і ще п'ять — на фондові кошти.

Нещодавно в місті з'явилися приватні підприємці, які теж хочуть збирати вторсировину і купувати відсортоване сміття у Дейна. Тому хлопці сподіваються, що в майбутньому їхня діяльність почне приносити гроші, на які можна купити нові контейнери.

Жителям містечка подобаються екоідеї. Багато з тих, хто раніше скептично ставився до цього, змінюють свою думку, побачивши, що місто дійсно стає чистішим.

До сортування відходів залучається все більше великих і малих міст. Варто лише дійсно проявити ініціативу, і через деякий час люди починають розуміти, що сміття може стати багатством для міста. В Японії, наприклад, існує перше у світі селище з 100% переробкою відходів.