ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

В Україні 20 тонн використаних батарейок чекають утилізації

Велика Епоха

Активісти волонтерської організації «Батарейки, здавайтеся!» провели в Києві зустріч з імпортерами батарейок, активістами-екологами, представниками влади і заводів-переробників, щоб вирішити питання утилізації батарейок в Україні.

#img_center_nostream#Проблема утилізації використаних батарейок в Україні досі не вирішена. У загальні баки зі сміттям потрапляє 99% токсичних батарейок, а потім вивозиться на сміттєзвалища. Як відомо, всього одна пальчикова батарейка забруднює 20 м² землі або 400 л води важкими металами. А цинк, свинець і ртуть — токсичні елементи, які входять до складу батарейок, — згубно впливають на здоров'я людини.

До питання переробки та утилізації таких токсичних відходів ніхто б так і не приступив, якби не активісти волонтерського руху «Батарейки, здавайтеся!».

#img_center_nostream##img_center_nostream#За три роки існування проекту «Батарейки, здавайтеся!» волонтери зібрали понад 20 тонн використаних батарейок по всій Україні. Велика частина з них перебуває на збереженні у Дніпрі і чекає утилізації.

#img_center_nostream#Спочатку проект планувався як міська акція в Дніпрі, але згодом розширився до всеукраїнського масштабу. На сьогодні пункти прийому батарейок існують вже у всіх областях України, крім Кіровоградської. За словами Христини Говорухи, координатора по роботі з волонтерами, в Україні вже функціонують 1228 пунктів прийому, в яких працюють 743 волонтери.

Але поки головні питання — хто, як і за які гроші буде утилізувати зібрані батарейки — перебувають на стадії обговорення. На зустрічі активісти руху «Батарейки, здавайтеся!» та імпортери батарейок обговорили організаційні та фінансові сторони проблеми. У підсумку з шістьма із них був підписаний меморандум про подальшу співпрацю. Це імпортери таких торгових марок батарейок, як Philips, Duracell, VIDEX, Varta, Golden Power і GP Batteries. Як повідомила Христина Говоруха, з іншими ведеться діалог, щоб залучити якомога більше імпортерів для вирішення цієї проблеми. І в підсумку вийти на 100% збір батарейок.

Все, що можуть зібрати волонтери своїми силами — це лише 1% від усіх завезених в Україну батарейок. Тому важливо залучити всіх імпортерів цього товару. Для цього потрібно визначити схему утилізації.

#img_center_nostream#«Ми, як офіційні імпортери, не знаємо, що буде з елементами живлення після того, як ми їх зберемо і сконцентруємо в одному місці, — каже Олександр Підгорецький, представник компанії GP Batteries Україна, — якщо ми будемо впевнені, що вони з такою ж відповідальністю, як ми їх збираємо, будуть їх переробляти і точно не закопувати в землю, тоді цей проект буде жити».

Як розповіли волонтери, на даний момент рух «Батарейки, здавайтеся!» підписав договір з дніпровським підприємством-переробником «ГТМ ЛТД», який власним коштом погодився провести експеримент з переробки батарейок. Для даного проекту активісти передали на «ГТМ ЛТД» близько 9,5 тонн батарейок.

#img_center_nostream#«Підприємство погодилося зробити детальний аналіз того, які технології будуть використані для переробки тих чи інших видів батарейок і скільки це буде коштувати для імпортерів, — розповідає Христина Говоруха. — Експеримент триватиме до квітня 2017 року. Тоді ми зможемо озвучити грошові показники, яка потрібна буде сума, щоб переробити, наприклад, тонну батарейок».

Волонтери хочуть використовувати європейський метод, коли за утилізацію платить сам забруднювач, тобто імпортер. Для цього потрібно включити у вартість батарейок додаткову суму на переробку. А імпортер у свою чергу буде нести відповідальність за збір, зберігання і транспортування токсичного відходів до пунктів переробки.

#img_center_nostream##img_center_nostream#Христина Говоруха впевнена, що для українців ця надбавка до вартості товару не буде суттєвою. Але у всеукраїнському масштабі це допоможе вирішити екологічне питання утилізації таких токсичних відходів.

Оскільки для будь-якого підприємця і бізнес-компанії потрібні конкретні цифри, активісти всеукраїнського руху «Батарейки, здавайтеся!» і далі працюють над проектом й чекають на підсумки експерименту від підприємства «ГТМ ЛТД».

#img_center_nostream#Варто відзначити, що, наприклад, в Європі утилізація тонни батарейок коштує приблизно €400—600.

На мапі «Великої Епохи» відзначені пункти, куди можна здати батарейки.