Вівторок, Сер 4, 2020
Велика Епоха
Ukrainian Edition

«Совам» варто лягати спати раніше — дослідження

Четвер, 9 липня 2020 року

Результати досліджень вчених із Великобританії говорять про те, що люди, які не люблять спати вночі, наражаються на високий ризик захворювань і ранньої смерті.

Ранок завжди настає для «сови» занадто рано. Багато хто вранці почувається сонним, а ввечері, навпаки, сповнений сил. Зрештою доводиться відкладати справи на більш пізній час, що призводить до постійного недосипання і втоми та, звичайно ж, порушення роботи організму.

Ризик ранньої смерті та захворювань

За даними звіту про дослідження, опублікованого в журналі Chronobiology International, люди, які пізно лягають і не можуть рано встати, наражаються на більш високий ризик смерті, ніж «ранкові люди».

У дослідженні взяли участь майже півмільйона людей. Воно тривало 6,5 років і показало, що у «сов» ризик ранньої смерті на 10% вище, ніж у «жайворонків».

За словами Крістен Кнутсон, доцента неврології зі Школи медицини ім. Фейнберга в Північно-Західному університеті, якщо нічні люди («сови») намагаються жити у ритмі ранкових людей («жайворонків»), це може призвести до неприємних наслідків для здоров'я.

Інші дослідження показали, що у тих, хто пізно лягає і пізно встає, частіше розвивається діабет, втрата м'язової маси і метаболічний синдром, який включає в себе високий кров'яний тиск, високий рівень цукру в крові і ненормальний рівень холестерину. А недавнє дослідження, опубліковане в червні 2019 року в журналі BMJ, показало, що у «сов» також підвищується ризик розвитку раку молочної залози.

Неправильне харчування

Комплексний огляд додаткових досліджень, опублікованих в журналі «Advances in Nutrition», показав, що «сови» можуть страждати від проблем зі здоров'ям, тому що вони, як правило, їдять пізно вночі, п'ють більше алкоголю та кофеїну, споживають більше цукру і їдять менше фруктів і овочів.

Збій циркадних ритмів

Більш давнє дослідження у США виявило, що багато які з цих проблем зі здоров'ям у «сов» можуть бути пов'язані з невідповідністю між їхнім біологічним годинником (або циркадними ритмами) і розпорядком, якого вони змушені дотримуватися через роботу або навчання.

«Можливо, внутрішній біологічний годинник таких людей не відповідає їхньому зовнішньому середовищу. Тому вони можуть мати психологічний стрес, харчуватися в невідповідний для їхнього організму час, відчувати брак фізичного навантаження, погано висипатися, не спати ночами і, цілком можливо, вживати наркотики або алкоголь. Існує цілий ряд нездорових звичок, пов'язаних зі звичкою пізно лягати», — говорить Кнутсон.

Що ж робити «совам»?

На думку Кнутсон, усе це зовсім не означає, що «люди-сови» приречені. Хоча їм важко пристосовуватися до розпорядку «жайворонків», вони можуть змінити деякі речі у своєму графіку, а також відмовитися від деяких нездорових звичок.

Дослідники радять максимально використовувати для роботи денні години, щоб піддаватися впливу сонячних променів, а не електричного світла. Намагайтеся регулярно лягати спати і робити важливі справи якомога раніше.

Якщо ж ваш час активності однозначно вечір-ніч — можливо вам потрібно підшукати роботу в нічну зміну.

Вчені також вважають, що роботодавцям варто враховувати особливості співробітників і пропонувати «совам» більш гнучкий графік, який буде відповідати їхнім циркадним ритмам.

Читайте далі:

Популярний напій «Місячне молоко» — найкращий засіб від безсоння?

Вправи цігун — альтернатива лікам?

Comments   

загрузка...