ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Розробники з Ізраїлю створили фарбу, яка охолоджує будівлі (ВІДЕО)

Велика Епоха
Розробники з Ізраїлю створили фарбу, яка охолоджує будівлі (ВІДЕО)

Стартап з Ізраїлю SolCold знайшов спосіб, як охолоджувати будівлі без енерговитрат. Команда створила особливу фарбу із властивостями, пристосованими для сонячного світла. Нею можна покривати будь-які будівлі.

З настанням глобального потепління і постійним зростанням цін на енергію інженери та дослідники постійно працюють над тим, щоб здійснювати охолодження повітря без супутньої тепловіддачі. Зокрема, через нанесення на поверхню фарби, що відбиває сонячне світло, і фарби, що виробляє водневий газ, — тобто будь-яка стіна може стати джерелом енергії.

Тепер SolCold, стартап із Герцлії (Ізраїль), розробив спосіб охолодження будівель без використання електрики. Технологія заснована на принципі лазерного охолодження, в якому постріл вузькоспрямованим пучком світла із лазера на певний матеріал може значно знизити температуру цього матеріалу.

Як відбувається лазерне охолодження? Матеріал поглинає фотони на одній частоті і водночас випромінює високочастотні фотони, які несуть більше енергії. В описаному процесі енергія втрачається, що знижує температуру матеріалу.

Але замість того, щоб стріляти лазерами в будівлі, засновник SolCold Ярон Шенхав (Yaron Shenhav) і його команда розробили фарбу, яка поглинає сонячне світло замість світла від лазерів.

Нанесена фарба складається із двох шарів — зовнішнього шару, що відфільтровує світло на частотах, які не допомагають в охолодженні, і внутрішнього шару, який може поглинати фотони що залишилися і давати світло. Лабораторні тести показали, що коли фарба наноситься на металевий дах, вона може охолоджувати приміщення аж до 10 °C.

Пілотні випробування нового методу на будівлях будуть проводитися протягом двох років.

Нова фарба не буде дешевою: щоб покрити нею 100 м2, буде потрібно близько $300. Але для великих комерційних будівель це дасть змогу скоротити споживання енергії та витрати на електроенергію на цілих 60%.

Розробники нової фарби впевнені, що їхній винахід буде корисний для такого потужного ринку, як космічна галузь.

Охолодження є великою проблемою в космічній подорожі: адже у космосі немає повітря для відводу тепла від об'єкта, наприклад космічної станції або шатла.

Наразі транспортні засоби та космічні станції використовують відбивальну тканину для захисту від сонячного випромінювання, а теплообмінники виділяють надлишкове тепло, але фарба SolCold може замінити їх.