• Види сучасної книги: від файних до надзвичайних

  • Марія Кононенко | Велика Епоха
    Середа, 13 листопада 2019 року

Зазвичай ми уявляємо книгу у вигляді декількох скріплених між собою аркушів під однією обкладинкою. Такий вид традиційна книга зберігає вже багато сотень років. Однак їй, як і будь-якій, створеній людиною, речі, властиво з часом змінюватися.

Сьогодні в магазинах нас зустрічає різноманітність книг на який завгодно вибір. Але чи замислювалися ви про те, що так було не завжди? Книга пройшла довгий шлях від зародження до наших днів і спершу вважалася коштовністю і рідкістю.

Велика кількість сучасної друкованої продукції — наслідок тривалого розвитку. Людству знадобилися століття, щоб перейти від створення паперу до винаходу друкарства. За останні десятиліття книга також змінюється. На це впливають і запити споживачів, і мода, і технічний розвиток. Деякі види друкованої продукції стають більш популярними, а інші, навпаки, поступово забуваються.

Отже, яка вона, сучасна книга? Тут ми розповімо про декілька її видів. Одні з них не схожі на друковані видання зовні, проте вони так само виконують функцію просвіти. А інші виглядають як «старі добрі книжки», а ось призначення у них абсолютно нове.

Друкована книга

Здається, у наші дні все заполонив інтернет, а книга втрачає свою актуальність і стає непотрібною. Однак різна друкована продукція продовжує випускатися величезними тиражами. Старі видання також не виходять з ужитку — їх продають букіністи. Щось, звичайно, просто йде на макулатуру або викидається. Але раритетні видання переходять з рук в руки, від одного власника до іншого. Загалом, книга так і не вийшла з моди, а з появою різних нових технік друку і їхньої доступності видання стають все більш шикарно оформленими, завойовуючи популярність у читачів.

Книга з кишеньками і клапанами

Це інтерактивна книга, у якій до сторінок можуть кріпитися висувні елементи — конверти, листівки, карти тощо. Останнім часом так іноді оформляють художні видання та книги для дітей.

Записна книжка

Із прискоренням темпу сучасного життя популярність завоював особливий вид блокнотів — органайзер, або просто щоденник. Такий блокнот, окрім чистих сторінок для записів, містить графи для зручного планування, а також деяку корисну інформацію (календар, карту, телефони екстрених служб та ін.).

Книжечка для CD

Окремо варто згадати книжки-вкладиші, які часто додаються до аудіодисків. Вони є сучасними міні-аналогами пісенників і зазвичай містять слова пісень і коротку інформацію про виконавця альбому. Деякі книжки ускладненого дизайну є одночасно і обкладинкою зі спеціальним кріпленням для диска.

Розмальовка

Іще пару десятиліть тому розмальовки в основному купували батьки своїм дітям. Тепер же стали популярні так звані розмальовки-антистрес для тих дорослих, які відчувають потребу в творчій діяльності.

Блокнот для творчості

Ще один вид сучасних книг для творчості — блокноти із завданнями. Одна з найпопулярніших таких книг — це «Знищ цей щоденник». Є й інші подібні блокноти — наприклад, скетчбуки для початківців, які містять приклади зображень і різних технік малювання.

Хендмейд-блокнот

Сучасні майстри повертаються до ремесла зшивання книг вручну, щоб створювати унікальні речі ручної роботи: наприклад, блокноти з крафт-паперу. Часто обкладинки таких книг виконують зі шкіри або тканини і прикрашають об'ємними елементами. Мистецтво створення фотоальбомів для зберігання різних вирізок та інших пам'ятних речей отримало назву скрапбукінг. У міру того, як воно стає все більш модним, в ужиток входять новостворені слова: джанкбук (блокнот, створений із залишків матеріалів і різного сміття), софтбук (блокнот із м'якою обкладинкою — наприклад, із тканини), смешбук (блокнот, створений за допомогою змішаних технік), тревелбук (блокнот із квитками, етикетками та іншими дрібницями з подорожей) та ін.

Розвиваюча книга з тканини і фетру

Це особливий вид інтерактивної книги, який створюють рукодільниці спеціально для дітей. Такі книги зроблені з тканини, фетру, стрічок та інших матеріалів з різними фактурами. Розміщені на сторінках елементи кріпляться на ґудзики, липучки, мотузочки або кнопки, тому їх можна рухати, знімати і знову прикріплювати на місце. Незвичайна книга-іграшка приємна на дотик, розвиває у дитини тактильні відчуття і дозволяє вчитися, не тільки розглядаючи зображення, але й граючись із різними його об'єктами.

Книга — художній об'єкт

Чимало сучасних художників знаходить застосування непотрібним книгам, створюючи з них арт-об'єкти (наприклад, шкатулки). Колись псувати книги подібним чином напевно вважалося кощунством. Однак зараз безліч книг втрачає своє значення, і використовувати їх у творчості, можливо, краще, ніж просто викинути. Книга, прикрашена або перетворена з використанням різних технік і прийомів, носить назву «альтербук».

Книга-муляж

Раніше про характер господаря квартири судили за його бібліотекою. Тепер, за часів інтернету, багато хто відмовляється від зберігання великої кількості паперових книг. Але, оскільки книга сприймається як символ освіченості і деякого статусу, її часто використовують в оформленні інтер'єру. Причому для цього не завжди застосовують справжні книги: іноді дизайнери розробляють стелажі з «обманками» або ж взагалі вносять як елемент декору роздруковані зображення корінців книг.

Сувеніри у вигляді книги

Як вже згадувалося вище, книга в наш час сприймається як деякий символ знань і творчості. Тому, створюючи предмети з різних матеріалів, майстри іноді надають їм форму книги. Так з'являються різні «книги-сувеніри» — шкатулки, прикраси, магнітики тощо.

Електронна книга

Зручна річ, яка являє собою ґаджет, а не звичайну книгу, але цілком замінює останню, і навіть чимось перевершує її. Електронна книга мало важить, а зберігати в її пам'яті можна багато різних текстів, тому взяти в дорогу зручніше саме її, а не важкі фоліанти ваших улюблених авторів. Щоправда, вдома багато хто віддає перевагу паперовим книгам: схоже, справжні палітурка і сторінки якимось чином створюють атмосферу затишку і спокою.

Аудіокнига

Користується досить великою популярністю у тих, кому не вистачає часу на читання. До того ж є люди, які краще сприймають інформацію на слух (аудіали). Візуали ж вважають, що навіть дуже добре начитаний аудіофайл не здатен замінити звичайну книгу.

Книга — герой твору

Вплив книг на наше життя важко переоцінити. Вони є одними з перших речей, із якими ми знайомимося в дитинстві, їх ми використовуємо, отримуючи освіту, і в тому чи іншому вигляді вони супроводжують нас усе життя. Тож не дивно, що книги надихають художників, письменників та кінорежисерів. Їм присвячені і «Нескінченна історія» Міхаеля Енде (книга і однойменний фільм), і «451 градус за Фаренгейтом» Рея Бредбері (також книга і знятий за її мотивами фільм), і багато інших творів мистецтва.

Читайте далі:

Завантажені книгами кораблі курсують біля островів і фіордів Скандинавії

Які книги купувати дитині? Китайські казки: добрі легенди та вишукані ілюстрації

Виставка раритетних книг у Дніпрі. Фоторепортаж

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...