• Завантажені книгами кораблі курсують біля островів і фіордів Скандинавії

  • Середа, 7 серпня 2019 року

Населення Норвегії та інших скандинавських країн визнано одним з найосвіченіших у світі, проте в багатьох віддалених селищах немає якісної бібліотеки. Оскільки жителям важливо отримувати книги, проблему вирішили незвичайним способом: створили плавучі бібліотеки, так звані bokbåten.

Не секрет, що велика частина узбережжя Скандинавії посічена фіордами, а також уздовж нього розташовано безліч островів. Транспортна сфера розвивається, проте до деяких сіл все ж простіше добиратися водними шляхами. Тому катери, що перевозять книги, стали тут у пригоді.

Норвезький Епос

Один з найвідоміших сучасних кораблів типу bokbåten — норвезький «Epos» («Епос»). Його було спеціально облаштовано для перевезення такого незвичайного вантажу, як книги, у 1963 році, і згодом він змінив на посту першу норвезьку бібліотеку-корабель «Abdulla», яка працювала з 1959 року.

«Епос» відвідує понад 250 поселень у районах Гордаланн і Мере-ог-Ромсдал, розташованих на островах і в глибині західного узбережжя Норвегії, у фіордах. Раніше катер ходив і в села району Согн-ог-Ф'юране — це тривало протягом 50 років, проте нещодавно, у 2015 році, їхня співпраця припинилася у зв'язку зі скороченням місцевого бюджету.

Влітку катер розвозить туристів, а від вересня до квітня йде в рейси назустріч любителям книг. За цей осінньо-весняний період «Епос» здійснює два рейси, охоплюючи таким чином поселення двох великих районів (норв. «фюльке»).

Старенький швед

Свій bokbåten є і у східного сусіда Норвегії — Швеції, він курсує біля її східних берегів, островів Стокгольмського архіпелагу. Причому шведська традиція катерів-бібліотек на 6 років старша за норвезьку: проект доставки книг водним транспортом стартував тут ще в 1953 році.

Однак, за повідомленнями різних джерел, шведський проект bokbåten опинився під загрозою закриття: деякі представники влади вважають, що гострої необхідності в ньому немає. І все ж сьогодні багато жителів селищ користується послугами «корабельних бібліотекарів»: у них замовляють книги на різних мовах, для роботи і навчання, а також розважальну літературу.

Аналоги bokbåten

Плавучі бібліотеки існують і в інших країнах. Наприклад, у Лаосі два дерев'яних човни, завантажені книгами, відвідують понад сто маленьких сіл, розташованих на берегах річки Меконг і річки У. В Індонезії невеликий вітрильник «Perahu Pustaka» розвозить книги жителям островів і прибережних поселень. А німецький корабель «Logos Hope» здійснює міжнародні рейси в більше ніж 150 країн. Під час його двотижневих зупинок у порту відвідувачі можуть піднятися на борт і придбати літературу за зниженими цінами.

Читайте далі:

Бібліотека-велосипед у вигляді жука — проект від LUO Studio

Казка про Лотос

Покинуті кораблі та плавучий ліс у затоці Хоумбуш

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...