• Українська «зелена» енергетика робить перші кроки до сталого розвитку Після

  • Майя Веточкина | Велика Епоха
    П'ятниця, 6 січня 2017 року
 

Після двох років застою альтернативна енергетика (АЕ) в Україні поступово починає оживати. На думку експертів, недоліки в законодавстві не зможуть перешкодити розвитку та інвестиціям в українську «зелену» енергетику.

8 років тому Україна приєдналася до світового напрямку розвитку АЕ. Того ж року був прийнятий закон про «зелений» тариф, який дозволяє продавати державі електроенергію від альтернативних джерел за особливими тарифами. Але в той час цей тариф (особливо для СЕС — сонячних електростанцій) значно перевищував показники прийняті в Європі, і його складно було назвати перспективним.

Проте Україна змогла стати однією з перших країн колишнього союзу, де була запущена така високотехнологічна галузь, як АЕ.

Але через 4 роки була прийнята норма, за якою можна отримати «зелений» тариф тільки за однієї умови. А саме: для будівництва об'єктів альтернативної енергетики повинно використовуватися 30% (пізніше — 50%) обладнання українського виробництва.

Ця вимога зачинила український ринок для інвестицій, крім тих, хто вже встиг оформити «зелений» тариф. Криза, що прийшла потім, і особливе становище в енергетичній сфері, особливості роботи нацкомісії («зелений» тариф розраховується не за курсом або знижується) — все це призвело до відходу інвесторів і заморожування АЕ в Україні. Єдине, що утримувало її від повного згасання — це співпраця з «Європейським банком реконструкції і розвитку» і подібними міжнародними організаціями.

А ось 2 роки тому ситуація почала несподівано змінюватися, і на цей раз — в кращу сторону. Поштовхом до цього послужили зміни в законодавстві, які, за словами експертів, допомогли стабілізувати ситуацію за рахунок взаємних поступок сторін.

Значення «зеленого» тарифу зрівнялися із середньосвітовим рівнем, а вимогу використання частки обладнання українського виробництва замінили на преміальні.

Однак цих позитивних змін ще недостатньо, щоб в найближчому в Україні почалося масове будівництво сонячних і вітряних електростанцій.

Але Україна під час вступу до «Енергетичного співтовариства» зобов'язалася до 2020 року отримувати 11% енергії тільки з чистих джерел, і це закріплено у плані. Поки цей показник знаходиться на позначці 1%.

І все ж українці зацікавлені в переході на чисту енергетику. Попри чималу ціну комплектувальних матеріалів, в минулому році за 9 місяців кількість встановлених електростанцій у приватних домогосподарствах зросла до 625, що в 5 разів більше, ніж в аналогічний період 2015 року. Сприяє цьому і простіша юридична база: підключення сонячних або вітрових станцій займає менше місяця.

Власна СЕС дозволяє не тільки значно економити на електроенергії, а й заробляти на цьому. Щоб вибрати СЕС для будинку, можна скористатися спеціально розробленим онлайн-калькулятором для розрахунку вартості сонячних панелей, і прислухатися до порад фахівців.

90% вартості СЕС — це обладнання. Так, установка 10 кВт панелей площею 70 м² без урахування вартості акумуляторів обійдеться в 13—10 тис. у.о.

Чиста енергетика з'являється не тільки у великих містах, а й в українських селах за підтримки ЄС.

Ще один перспективний вид чистої енергетики в Україні — це біоенергетика. Для неї «зелений» тариф підвищився на 10%.

За матеріалами News.finance.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...