ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Для чого Китай будує плавучу атомну станцію?

Велика Епоха

У Китаї почали будувати першу плавучу атомну станцію (АЕС). Такі станції безпечніші, ніж великі стаціонарні, вони мобільні і можуть постачати електроенергію на невеликі ділянки і для жителів островів.

На плавучій станції, яку Китай планує завершити в 2020 році, встановлять експериментальний реактор малої потужності ACPR50S. Його теплова потужність — 200 МВт, а електрична — 60 МВт. Паливний цикл станції розрахований на 30 місяців.

Плавучу атомну станцію будує China Shipbuilding Industry Corporation, найбільша суднобудівна компанія країни. Зовні споруда буде схожа на конструкцію російської платформи.

#img_center_nostream#Потенційні можливості цих станцій досить великі. Раніше такі конструкції використовували на підводних човнах. Вони придатні для забезпечення електроенергією прибережних міст, островів або опріснювальних станцій.

Передбачається, що станція буде використовуватися для забезпечення електроенергією бурових платформ для видобутку нафти та газу.

Щоправда, існує побоювання, що вона буде використана для спорудження штучних островів у військових цілях в Південно-Китайському морі, на яких Китай будує порти і злітно-посадкові смуги, для контролю спірної території між ним і сусідами — Брунеєм, Малайзією, Філіппінами, Тайванем і В'єтнамом.

Офіційний же Пекін заявив, що в основному атомна платформа буде використана для цивільних цілей.

У своєму інтерв'ю Global Times глава загального офісу Китайської суднобудівної промислової корпорації Лю Чженго сказав: «Розвиток атомних платформ є розквітаючою тенденцією. Точна кількість платформ, які будуть побудовані компанією, залежить від попиту на ринку».

В інтерв'ю іншим ЗМІ Лю розповів про плани на будівництво 20 таких платформ, повідомляє Global Times.

#img_center_nostream#

Ризики і вигоди

Реактори малої потужності можуть працювати на низькозбагаченому урані. Це знижує вплив радіації на довкілля, але ризик залишається. Плавуча атомна станція не постраждає від землетрусів, але існують ризики аварій під час бур. Позитивним є те, що під час аварії для охолодження реактора вистачить води, але існує небезпека, що станція залишиться в морі. Що стосується безпеки, неможливо виключити і зіткнення з кораблями, випадкові вибухи, а також військово-морське бомбардування.

Атомну станцію на рухомий водній платформі раніше також будували США, Росія, Франція та Південна Корея. Першими в цій області були США, які запустили військовий транспортний корабель в 1943 році, а в 1960 переобладнали військовий корабель на плавучу атомну електростанцію.