ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Повітря Китаю: що слід знати мандрівникам

Велика Епоха

#img_center_nostream#Як повідомляла «Велика Епоха», забруднене повітря Китаю викликає зміну клімату усього світу. Саме в Китаї найбільша кількість регіонів з «нездоровими» і «дуже небезпечними» показниками якості повітря. Якщо ви збираєтеся поїхати в те чи інше місто Китаю, дізнайтеся, яка там якість повітря за допомогою двох інтерактивних мап, наявних у мережі.

Мапа Aqicn.org

Інтерактивна мапа на сайті aqicn.org пропонує в реальному часі побачити, наскільки сильно відрізняється якість повітря в Китаї у порівнянні з розвиненими районами світу, зокрема територіями США та Європи. Натиснувши на прапор відповідної країни, можна вибрати зручну для вас мову.

Правда, коли розкрито світову мапу, сайт починає сильно гальмувати. Але можна подивитися якість повітря в окремих містах. При цьому все працює швидко.

#img_center_nostream#На мапі видно, що у Пекіні, де проживає більше 21 млн чоловік, переважають позначки з «нездоровими» (151—200 AQI) показниками якості повітря. А в деяких районах Пекіна забруднення досягає «дуже нездорового» рівня (201—300 AQI). Однак показники змінюються з часом залежно від напрямку і швидкості вітру, а також інших факторів.

В іншому великому мегаполісі — Шанхаї, де проживає понад 18 млн осіб, — позначки забруднення зазвичай тримаються на рівні «дуже нездорового» і «нездорового» значення.

#img_center_nostream#У Гонконзі та Гуанчжоу (на півдні Китаю) ситуація з повітрям краща, тамтешні показники періодично опускаються з «нездорового» до «хорошого» рівня.

#img_center_nostream#Втім, погана якість повітря ненабагато варіюється в східній і центральній частині Китаю, тому що ці райони мають найвищу щільність населення в містах, а отже фабрик і заводів.

Як оцінювати якість повітря на цій мапі?

#img_center_nostream#Шкала показників цієї мапи наводиться на сайті airnow.gov.

Відповідно до цього сайту, зеленим кольором відмічено значення від 0 до 50 — це означає гарну якість повітря. Жовтим кольором відмічено значення від 51 до 100, це вважається помірним рівнем забруднення. Оцінку від 101 до 150 позначено помаранчевим кольором, і для людей, чутливих до якості повітря, перебувати в такій місцевості буде шкідливо.

Далі йдуть найбільш серйозні значення. Червоний колір — це рівень забруднення в межах від 151 до 200. Цей тип у таблиці кольорів описується як «нездоровий». Значення від 201 до 300 мають пурпурний колір і позначаються як «дуже нездоровий». А найбільш забруднені місця (від 300 до 500 за шкалою airnow.gov) позначені темно-бордовим кольором, вони вважаються небезпечними для здоров'я.

Мапа Berkeley Earth

#img_center_nostream#Фахівці з неприбуткової організації Berkeley Earth створили свою інтерактивну мапу і присвятили її Китаю і його найбільш забрудненим районам. Дані на мапі відображаються в реальному часі.

Ця мапа трохи відрізняється від попередньої, але в ній використовується та ж шкала. При цьому на першій мапі показники якості повітря представлено у вигляді прямокутників, на яких написано цифру за шкалою від 0 до 500; прямокутники при цьому пофарбовані відповідним кольором (від зеленого до темно-бордового). А на мапі Berkeley Earth не видно цифр — тут територію Китаю забарвлено ​​в різні кольори з плавними переходами в інші кольори.

На мапі можна побачити, що найбільше забруднення — в центрально-північному районі Китаю, який включає і Пекін.

У 2015 році фахівці Berkeley Earth випустили звіт (англ.), в якому йдеться, що забруднене повітря Китаю є причиною смерті близько 4000 чоловік на день. Це становить 17% від усіх смертей у країні. Представники організації кажуть, що 38% всього китайського населення дихають тільки «нездоровим» повітрям.

Детальніше дізнатися про причини забруднення в Китаї можна зі статті — «Яку ціну платить Китай за економічне зростання».

Про те, що відбувається в Китаї після приходу до влади в 1949 році комуністичної партії, читайте в книзі «Дев'ять коментарів про комуністичну партію», випущеній «Великою Епохою».