ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Катастрофічний стан екології — другий бік економічного дива Китаю

Велика Епоха

#img_center_nostream#Економічне зростання Китаю випереджає можливості для відновлення природних ресурсів країни, пише Лю Цінь, редактор сайту chinadialogue.org.

За останні півстоліття економіка Китаю виросла в 80 разів, але за це було заплачено величезну ціну. Китай розплачується катастрофічним станом екології. Згідно з нещодавньою доповіддю Всесвітнього фонду дикої природи «Життєздатність світу: Китай +2015», популяції наземних хребетних тварин з 1970 по 2010 рр. зменшилися на 50%.

#img_center_nostream#У доповіді Всесвітнього фонду дикої природи наводиться попередній розрахунок екологічної ціни, яку Китай заплатив за 50 років стрімкого економічного зростання. Згідно зі звітом, світова «біоємність» обмежена і відносно постійна — навіть в умовах ретельного управління її потенціал для зростання обмежений.

Біоємність — це здатність продуктивної території або акваторії забезпечувати відтворення поновлюваних ресурсів і поглинати викиди CO2. Зростання оцінюється як нестійке, якщо в області або країні показник «екологічний слід» перевищує її біоємність.

Як йдеться у звіті, в 2010 році середньостатистичний житель Китаю потребував 2,2 глобальних гектарів на людину (ГГЛ) продуктивної землі для забезпечення його природними продуктами і базовими послугами. Іншими словами, екологічний слід на одну людину в Китаї — 2,2 ГГЛ. Хоча цей показник менший ніж середній на планеті (2,6 ГГЛ), але це більш ніж у два рази перевищує біоємність на душу населення в Китаї (у 2010 році — 1 ГГЛ). Це означає, що біологічно продуктивні землі в цій країні були не здатні забезпечити її жителів поновлюваними ресурсами.

#img_center_nostream#За півстоліття з 1960 року біоємність Китаю на душу населення залишалася приблизно на одному рівні, проте екологічний слід на душу населення зріс майже в 2,5 рази. При цьому за той же період економіка зросла в 80 разів.

Лі Лінь, виконавчий директор китайської програми Всесвітнього фонду дикої природи, сказав, що в довгостроковій перспективі економічне зростання, що випереджає біоємність, є нестійким: «Як використовувати обмежену біоємність, щоб підтримати економіку, яка швидко зростає, — це перша проблема, яка повинна бути вирішена, якщо Китай захоче розвивати екологічну культуру».

У 2012 році тільки Тибет і Цінхай мали екологічний надлишок — біоємність, достатню для задоволення потреб місцевого споживання. Пекіну потрібно в 21 раз збільшити біоємність для досягнення екологічної рівноваги, відзначає редактор chinadialogue.org Лю Цінь.

Екологічне перевантаження Китаю викликає ряд проблем — посухи, нестачу води, ерозію ґрунтів, втрату біорізноманіття, а також збільшення викидів парникових газів, які можуть призвести до неконтрольованої зміни клімату.

#img_center_nostream#Сьогодні Китай, країна з дуже багатою і самобутньою культурою, переживає екологічну катастрофу: вода, повітря і ґрунт сильно забруднені.

Дивіться зворотний бік китайського «економічного дива» на на фотографіях.

«Дев'ять коментарів про комуністичну партію», опубліковані «Великою Епохою», розповідають про Китаї після приходу до влади компартії, зокрема, про її вплив на екологію.