ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

​Чому напої у пластикових пляшках містять небезпечні частинки

Велика Епоха

Чи помічали ви, що їжа або напої із пластикової упаковки не такі смачні, як зі скляної тари? І цьому є пояснення: пластик не тільки забруднює навколишнє середовище, але й змінює смак і якість нашої їжі.

Багато хто піклується про своє здоров'я і чистоту навколишнього середовища та вже давно відмовився від використання пластику, віддавши перевагу безпечнішій альтернативі — склу.

#img_center_nostream#Скло — це інертний матеріал, безпечний для здоров'я і який може бути перероблений багато разів. Виробництво скла є більш екологічним, ніж пластику. Скло — це сода, пісок і склобій. А що таке пластик? Це складна суміш перероблених нафтопродуктів. Зокрема, для PET-пляшок використовують пластифікатор дибутилфталат. Ця речовина добре розчиняється в органічних розчинниках і легко переходить із тари до їжі та напоїв, особливо до алкоголю. Це підтвердили результати модельного експерименту. Дослідники взяли шматочки пластику (з-під пивних пляшок) і залили їх сумішшю води та спирту. Через 11 днів у ній виявили дибутилфталат, що підтвердило перехід цієї речовини до рідини.

Які чинники впливають на процес проникнення небезпечних речовин з упаковки в їжу?

1. Температура: чим вища — тим процес інтенсивніший. Наприклад, за 28 °С швидкість переходу небезпечних сполук у рідину збільшується у 10 разів у порівнянні з 10 °С.

2. Тривалість зберігання: чим довше їжа або напої зберігаються в упаковці, тим вона сильніше «вилуговується».

3. Розмір упаковки. Чим менша упаковка, тим більше небезпечних частинок проникне в їжу (у розрахунку на об´єм).

4. Склад їжі. Залежно від того, що містить продукт (кислоту, алкоголь, воду тощо), із упаковки вимиваються різні хімічні речовини.

#img_center_nostream#При потраплянні в організм дибутилфталат руйнує нервову та ендокринну системи людини. Що стосується інших речовин, які додають виробники, то вони не менш токсичні. Наприклад, фталати мають акумулювальну дію: вони накопичуються в організмі і з часом призводять до серйозних проблем зі здоров'ям.

Будь-яка пластикова пляшка не є настільки інертним і безпечним матеріалом, як скло. Ми не можемо бачити, але поступово мікрочастинки складових пластику відшаровуються і потрапляють в їжу. Виходить, що одночасно із водою з пляшки ми випиваємо величезну кількість небезпечних речовин.

Як убезпечити себе від пластикової упаковки?

1. Купуйте напої тільки у скляній тарі. Зауважте: у пластику напій зберігається не більше 1 року, а у склі — близько 3 років.

2. Не нагрівайте їжу або напої у пластиковій тарі або упаковці: під час нагрівання утворюється формальдегід. РЕТ-посуд не можна підігрівати навіть у мікрохвильовій печі.

3. Уважно подивіться на дату виробництва: чим скоріше добігає термін придатності продукту у пластиковій упаковці, тим він небезпечніший.

4. Не купуйте кави у пластикових стаканчиках із кавових апаратів. Через високу температуру у напій виділяється безліч небезпечних речовин.

#img_center_nostream#

Скло — матеріал, який на 100% переробляється

У чому ж іще перевага скляних пляшок перед пластиковими? На сьогодні скло — це єдиний матеріал, який повністю переробляється і не втрачає при цьому своєї якості. Повна переробка дозволяє знизити забрудненість повітря на 20%, а води — на 50%.

Що стосується не переробленого скла, яке відправляють на полігон, то воно розкладається мільйони років.

#img_center_nostream#Допоможіть собі та природі: не викидайте склобій у загальне сміття, здавайте склотару до спеціальних пунктів прийому вторсировини.

За матеріалами: grodno.greenbelarus.info

Як альтернативу пластику, українці створили посуд із крохмалю та соломи, який після використання стає добривом для рослин. Але пластик — це не єдиний вид посудного матеріалу, який несприятливо впливає на здоров'я. Не меншої шкоди завдають алюміній і спеціальні покриття.