ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Як вибирати безпечний посуд

Велика Епоха
Відповідь на питання «що ми їмо?» починається з відповіді на питання — «з чого ми це їмо?». Сьогодні вже ніхто не буде заперечувати, що матеріал посуду для приготування їжі безпосередньо впливає на якість їжі та, як наслідок, на наше здоров’я.

Матеріал посуду для приготування їжі безпосередньо впливає на якість їжі та, як наслідок, на наше здоров’я. Фото: morguefile.com
Матеріал посуду для приготування їжі безпосередньо впливає на якість їжі та, як наслідок, на наше здоров’я. Фото: morguefile.com
Пропонований сьогодні у великій різноманітності посуд, від силікону до тефлону, не завжди виявляється інертним і нешкідливим для здоров’я. Якщо говорити про посуд загалом, то найбільш безпечним є чавун, скло, кераміка.

Основні вимоги до безпечного посуду: матеріал повинен бути інертним; не взаємодіяти з їжею; бути термостійким; не змінювати свої властивості під час нагрівання; не виділяти небезпечних речовин під час нагрівання. Залежно від виду посуду, він має ті чи інші переваги. Почнімо з найбільш безпечного посуду.

Чавун

Посуд із чавуну безпечний, добре витримує високі температури, при цьому рівномірно нагріваючись. Крім цього, чавун довговічний і міцний. Їжа, приготовлена в чавунному посуді, має найкращі смакові якості. В чавунному посуді добре готувати, але не зберігати їжу.

Дерево

У дерев’яному посуді добре готувати їжу на пару. Дерево екологічне та безпечне для здоров’я. Головне, правильно очищати такий посуд від залишків їжі (сіллю або оцтом), не даючи можливості для розмноження мікроорганізмів. Найбільш стійким для термічного впливу є бамбук.

Срібло

Не тільки срібний посуд, але й навіть шматочок срібла надає антисептичну дію на їжу та воду. Але пам’ятайте: надлишок іонів срібла також має негативні наслідки для здоров’я, зокрема, може призвести до мігрені та проблем із зором.

Глина

Глиняний посуд — також входить в рейтинг найбільш безпечного для здоров’я посуду. В глиняному посуді можна варити і запікати їжу. Але цей посуд підходить тільки для духовки.

Скло

Скляний посуд також екологічний і не заподіє шкоди здоров’ю. Його можна використовувати як для приготування їжі, так і для зберігання. Можна вибирати термостійкий, ударостійкий скляний посуд.

Керамічний посуд так само, як і глиняний, безпечний для здоров’я. Фото: morguefile.com
Керамічний посуд так само, як і глиняний, безпечний для здоров’я. Фото: morguefile.com
Кераміка

Керамічний посуд так само, які глиняний, безпечний для здоров’я, але має ряд обмежень і незручностей: він важкий, б’ється і такий посуд (якщо він холодний) не можна ставити в розігріту духовку.

Порцеляна

Посуд з порцеляни не заподіює шкоди здоров’ю. Відомо, що з незапам’ятних часів такий посуд використовували не тільки для приготування їжі, а й для довгострокового зберігання пахощів і ліків. Вважається, що порцеляна допомагає організму очиститися від шлаків і хронічних захворювань.

Емаль

Посуд, вкритий емаллю, нейтральний і нешкідливий. Однак будьте уважні до відколів, що утворюються за температурних перепадів і ударів. Такий посуд вже небажано використовувати: захисна оболонка емалі вже порушена.

Мідь

Мідний посуд має ряд переваг, однак зазнає окислювання в результаті реакції з азотною кислотою, яка може міститися в мийних засобах. Якісний мідний посуд можна використовувати, але нечасто.

Нержавіюча сталь

Нержавіюча сталь має кілька маркувань, що позначають склад сплаву. Найбільш поширений склад, який використовують для виготовлення каструль і сковорідок — сплав нікелю, заліза тахрому. Люди, що мають алергію на нікель, повинні уникати такого посуду.

Також відомо, що, наприклад, імплантати або стоматологічні протези, виготовлені з неіржавкої сталі, призводять до запалення слизової оболонки. Під час контакту сталі зі шкірою — можливі дерматози. Також нікель може викликає викликати бронхіальну астму і має канцерогенні властивості.

Посуд з неіржавкої сталі з маркуванням «nikel fгee», як видно з назви, не містить нікелю. Однак такий посуд ще перебуває на стадії розробки.

Посуд із маркуванням «хірургічна сталь» (або «сталь 10 /18») має відмінну якість і стійкий до корозії. Однак такий посуд не можна перегрівати.

Алюміній

В харчовій промисловості алюміній вже зарекомендував себе як токсичний матеріал: алюмінієвий посуд вражає кісткову танервову систему, нирки, підвищує ризик виникнення хвороби Альцгеймера. Разом зїжею, приготованою приготовленою в такому посуді, в результаті контакту з кислими продуктами, в наш організм потрапляють і частинки алюмінію.

Силікон

Про вплив силіконової силіконового посуду на їжу та наше здоров’я поки відомо мало. Посуд з насиченого киснем силікону був заборонений в Швейцарії як потенційно небезпечний для здоров’я.

Навіть справжній тефлон не є абсолютно безпечним для здоров’я. Фото: morguefile.com
Навіть справжній тефлон не є абсолютно безпечним для здоров’я. Фото: morguefile.com
Тефлон. Антипригарні покриття

Вважається, що безпечними для здоров’я є тільки тефлон високої якості, виробництво якого є складним і дорогим. Для чищення такого посуду не можна використовувати абразиви та нагрівати до високих температур. У разі, якщо цілісність покриття тефлону порушується, далі посуд вже не можна використовувати. Також такий посуд вимагає рівномірного електричного нагрівання, і не підходить для газових плит.

Однак і справжній тефлон не є абсолютно безпечним для здоров’я: у його виробництві використовується кислота Pfoa, вивчення дії наорганізм якої все щедосітриває. Крім цього, під час нагрівання тефлон виділяє тетрафторетан. А речовини, подібні до цього (що містять фтор), є кумулятивною отрутою.

Пластмаса

Посуд із пластика — чи не найнебезпечніший, що не заважає йому бути найбільш вживаним у світі. До складу такого посуду входять бісфенол-А, меламін (викликає пухлини сечовидільної системи, захворювання легенів і травної системи, екзему, роздратування оболонок очей; діє на генному рівні), формальдегід (канцероген), стабілізатори: полістирол і поліпропілен (додають до складу одноразового посуду). Пластмасовий посуд абсолютно не підходить для розігрівання їжі. Також неварто зберігати жирну або гарячу їжу в впластикових ємностях.
Читайте також:

Небезпечні речовини в косметиці

МХП-пічі змінюють структуру приготованої їжі