ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

П’ять правил розпалювання багаття

Велика Епоха

Складно уявити собі справжній похід без багаття. Навички кострового особливо знадобляться мандрівникові-початківцю. А досвідчені туристи знають безліч способів, як розпалити вогонь, якщо під рукою немає ні сірників, ні запальнички.

#img_center_nostream#

При розведенні багаття найчастіше виникають такі питання:

• Як підібрати місце?

• Як облаштувати майданчик для вогнища?

• Які заготувати розтопку й дрова?

У цій статті «Велика Епоха» підкаже, як це краще зробити, і ви зможете самостійно розвести багаття за будь-яких навколишніх умов.

Вибрати відповідне місце для розведення вогню

Пам'ятайте! Виконання правил протипожежної безпеки — перша необхідна умова при розведенні багаття. Відстань від багаття до найближчих дерев повинна становити не менше метра. Не можна розводити вогонь під кронами дерев, особливо хвойних, і між великим корінням, що виступає із землі*. Суха трава, а також розсип каменів з дрібним лісовим сміттям, хвойний сухостій, — все це небезпечні місця для розпалювання. Торфовища також є дуже небезпечним місцем для розведення багаття, оскільки вогонь швидко проникає в глибину і довго тліє. Загасити таке багаття — завдання практично неможливе.

Ретельно підготувати майданчик для майбутнього багаття

#img_center_nostream#У тому місці, де ви вирішили розвести багаття, спочатку слід пошукати старе вогнище. Використовуйте його. Якщо не знайшли, то розчистіть місце радіусом 0,5—1,5 метра від сміття, сухого листя та трави. Буде не зайвим зняти верхній шар дерну і обкласти основу багаття камінням. Тепер потрібно захистити багаття від вітру. У степу або вітряній місцині поглибте місце для багаття і з навітряного боку влаштуйте захисну стінку з каміння або іншого придатного матеріалу.

Взимку для розведення вогню можна нарубати кілька сирих жердин товщиною 8-10 сантиметрів і довжиною 1,5 метра. Утрамбуйте сніг навколо обраного місця і щільно укладіть жердини. На них і треба розводити багаття. Такий спосіб добре використовувати під час недовгочасних стоянок.

Потрібно знайти «правильне» паливо

#img_center_nostream#Якісне паливо — запорука гарного багаття. Слід ретельно підходити до його вибору. Не потрібно рубати на дрова дерево із зеленим листям або голками, а також з бруньками. Такі гілки дають багато диму і мінімум тепла. В якості основного матеріалу використовуйте висохле гілля і сухостій, тим самим не завдаючи шкоди природі. До того ж знайти їх легше за все незалежно від погоди — вони валяються на землі.

Добре горить і дає багато вугілля ялиновий або сосновий сухостій. Але він має недолік – під час його горіння утворюються чорний дим і кіпоть. Зверніть увагу, що суха хвоя при горінні дуже іскрить, а використовуючи свіже ялинове гілля, ви отримаєте багато густого чорного диму. З цієї саме причини і свіжа трава, й зелене листя підходять тільки для сигнального вогнища.

Дрова листяних порід дерев, особливо берези і дуба, дають добрий жар і можуть горіти довгий час. На них добре готувати їжу. Таке багаття не варто робити дуже великим, інакше через сильний жар ви не зможете наблизитися до казанка.

Матеріал для розпалювання багаття

Матеріал для розпалу має давати гарне полум'я на невеликий час, щоб від нього зайнялися найдрібніші гілочки. Важливим є його правильний вибір. Чим швидше і стійкіше матеріал запалає, тим більше шансів, що багаття розгориться швидко.

Краще всього для розпалювання підійдуть такі матеріали:

• уламки гнилого дерева (в дощ можна зрізати мокрі ділянки, всередині завжди є суха гнилиця);

• сухі тріски і тирса;

• кора дерев;

• сухі гриби-дощовики;

• лишайники, мохи й папороті;

• бавовняна тканина;

• зім’ятий папір.

Перші кілька хвилин необхідно часто підкладати у вогонь дрібний розпал. Далі підкладаються більші сучки. Слід зазначити, що найефективніше викладати їх у формі конуса. Таким чином жар розподіляється більш рівномірно і підсушує сире гілля. Зі збільшенням вогню додаються більші дрова.

Добути вогонь можна навіть за відсутності звичних джерел

Дуже просто розвести вогнище традиційними методами — за допомогою сірників і запальнички. Але якщо вам не пощастило і ви залишилися без цих дарів цивілізації, існує кілька способів добути вогонь підручними засобами.

За допомогою лупи. Підійдуть лінзи від окулярів, компаса або змінний об'єктив фотоапарата. Потрібно спрямувати пучок світла на трут і тримати кілька хвилин, поки не з'явиться дим, а потім й полум'я. Ще можна наповнити пляшку водою, і використовувати в якості лінзи її сферичну частину. Цей спосіб можна застосовувати за сонячної погоди.

#img_center_nostream#Добути вогонь за допомогою тертя. Цей спосіб є найстародавнішим, ним користувалися ще первісні люди. За допомогою двох каменів видобувається іскра, яка запалює сухий трут. Ця техніка дуже трудоємка, і потрібно докласти чимало зусиль, щоб отримати результат. Згодом метод механізувався. Для полегшення виготовляються лук, свердло й опора. Докладніше можна подивитися у відео нижче.

За допомогою старої кремнієвої запальнички, у якої закінчився газ. Для цього способу знадобиться шматочок паперу, легкозаймистий матеріал і стара запальничка.

За допомогою батарейки й фольги. Дуже простий метод, який дає досить швидкий результат. Для цього знадобляться батарея або акумулятор та фольга (наприклад, від шоколадки).

Також читайте цікаві статті по темі виживання: «Як вижити в екстремальних умовах» та «Як власноруч зробити компас».