ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

На звалище Крюківщини незаконно ввозять львівське сміття

Велика Епоха

Починаючи з 1 липня, близько 20 місцевих жителів блокують рух вантажівок зі сміттям на трасі Київ — Боярка. Активісти скаржаться на смердючий запах зі сміттєвого полігону в районі Крюківщини і Тарасівки, а також забруднення озера. Місцеві жителі вимагають закрити полігон, стверджуючи, що він не відповідає санітарним нормам. Журналіст «Великої Епохи» побував на місці події, щоб з'ясувати подробиці.

#img_center_nostream#Активіст і місцевий житель Іван Устенко (купив житло у цій місцевості близько року тому) каже, що в останній місяць, після того як директора сміттєвого полігону змінили, почали активно заїжджати фури з відходами.

Після того як стало відомо, що сюди почали завозити ще й сміття зі Львова, де нещодавно трапився зсув на сміттєзвалищі, місцеві жителі вийшли з протестом.

«Звалище за 2 дні виросло до висоти трьох-чотирьохповерхового будинку. З четверга [30 червня] почало рости як на дріжджах. І що найцікавіше — приймають сміття вночі», — сказав Іван.

Активіст каже, що він та інші місцеві жителі з п'ятниці (1 липня) перебувають на звалищі. Того дня вони зупинили 3 фури на в'їзд. Також зафіксували 6 фур, які виїжджали звідти.

За словами Івана, вже як мінімум рік [поки він живе тут] стічні води з полігону потрапляють у прилегле до звалища озеро Крючок, де купається багато місцевих жителів. Через це вода в озері потемніла. Як розповідає активіст, один із наслідків такого забруднення — кожен день приблизно о 4 годині ранку більше тисячі щурів ходять «натовпом» купатися в це озеро, а потім повертаються назад.

#img_center_nostream#Офіційно це полігон, але, за словами активіста, він не відповідає висунутим до нього нормам (є висновок Інституту гігієни та медичної екології ім. Марзєєва), і його потрібно закрити з наступних причин:

  • Полігону вже 40 років, хоча за нормами сміття тут має накопичуватися не більше 25 років, тому що це загрожує катастрофою.
  • Він заповнений вже більш ніж на 100%, хоча його керівництво стверджує, що тільки на 80%.
  • Поруч, на відстані менше ніж 7 км, розташований аеропорт «Жуляни», тоді як, за нормами, звалище має розташовуватися не ближче 15 км, тому що птахи можуть потрапити в двигун літака, що призведе до аварії.
  • Нема щитів пожежної безпеки.
  • Нема обробки транспортних засобів — їх після ввезення сміття повинні мити спеціальним розчином. Цього не відбувається, хоча в договорах передбачено.
  • Стічні води потрапляють до озера Крючок, і якщо нічого не змінити найближчим часом, то воно може стати непридатним для купання, для існування риб та інших організмів.

Активіст Іван Устенко пояснив «Великій Епосі», чим полігон відрізняється від звалища:

#img_center_nostream#«Полігон — це спеціально відведене та обладнане місце згідно з чинним законодавством, де є підкладка, газовідводи, водовідводи, стічні труби [читайте детальніше тут — прим. авт.]. У нас це звалище, воно забите, немає сортувальної станції. Весь Києво-Святошинський район і чотири райони Києва возять сюди сміття».

Іван сказав, що брав участь 4 липня на засіданні Києво-Святошинської адміністрації. Там активісти озвучили свої вимоги робочій групі:

  • організувати переробку цього сміття (сортувальна лінія);
  • зменшити кількість сміття, яке приймають на звалищі;
  • привести звалище до належного вигляду.

Однак робоча група, за словами Устенка, відповіла, що полігон неможливо привести у відповідність до чинного законодавства.

На питання «Які ваші дії в ситуації, що склалася» активіст відповів:

«Можу відповідати лише за себе, ляжу під машини, але не пущу».

Іван сказав, що активісти просили адміністрацію Києво-Святошинського району звернутися до поліції з приводу неправомірних дій директора сміттєзвалища, який без дозволу громадськості підписав договори з приватними підприємцями Львова на вивезення сміття, але правоохоронці корупції не побачили.

#img_center_nostream#До полігону також приїхав депутат Києво-Святошинської районної ради Вадим Гедульянов, з яким поспілкувався журналіст «Великої Епохи».

Депутат сказав, що 25 і 26 травня була сесія, завдяки якій вдалося замінити директора, за результатами діяльності якого ведуться слідства. Новий директор почав процедуру підготовки інвестиційного майданчика для інвесторів, замовлено економічний і екологічний аудит.

Що ви скажете з приводу, того що фури з київських районів і львівські приїхали для розвантаження сміття:

— Це комунальне підприємство обслуговує Києво-Святошинський район, в лютому цього року за підсумками тендера було укладено договори з Шевченківським районом, які розірвати буде незаконно... За ці договори повністю несе відповідальність [попередній] директор.

Юридичних порушень немає, адже господарський суб'єкт прийняв рішення укласти договори, щоб сюди приїжджали машини. Інше питання в тому, що директор не порадився.

Це звалище належить громадськості?

— Це звалище — спільна власність територіальних громад цього району. Тому, як тільки громадськість підняла питання, а це сталося цієї суботи, я як депутат сюди приїхав, і через дві години договір [на вивезення львівського сміття] був уже розірвано. Ми готові залучити представників громадськості до конкурсної комісії з відбору інвесторів.

Відеосюжет про це:

***

Проблема сміття після інциденту у Львові почала обговорюватися все активніше. Ситуація на полігоні між Крюківщиною та Тарасівкою ще раз нагадала про те, що це термінове питання, яке потрібно вирішувати, враховуючи, що 5—7% (в різних джерелах різні дані) території України займають сміттєзвалища.

Почати вирішувати цю проблему в країні можна зі своєї родини: розділяти сміття і здавати до відповідних пунктів вторсировини. «Велика Епоха» розробила інтерактивну мапу «Куди здати відходи» вже для 9 міст України. Мапа постійно вдосконалюється.

Також є екологічні активісти, які своїм прикладом показують, що можна і треба жити з турботою про майбутнє своєї країни.