ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Тернополянин власноруч створив вітрогенератор і економить газ

Велика Епоха

Житель Тернополя пенсіонер Ярослав Бендас створив вітрогенератор, здатний виробляти енергію навіть за слабкого вітру. Завдяки роботі саморобної вітроелектростанції, взимку родина винахідника використовує вдвічі менше газу.

#img_center_nostream#Міні-електростанція Ярослава істотно відрізняється від наявних аналогів і є унікальною, розповідає Еcotechnica. Для її роботи досить навіть слабкого вітру 2—3 м/с, і вона буде виробляти енергію. Вітроелектростанції не страшний і ураган: за сильного вітру спеціальні гальма сповільнять обертання лопатей до допустимого рівня.

#img_center_nostream#Як розповідає розробник, ідея створити домашню міні-електростанцію прийшла випадково. Під час добудови свого будинку, Ярослав вирішив застосувати з користю колись подарований генератор від пересувної кіноустановки. Для цього був спеціально зроблений міцний плоский дах, на який поставили великий вітряк. Уся конструкція важить майже 0,5 т. Вітряк встановлений на щоглі висотою 3 м і має 8 лопатей з розмахом крил 2,8 м.

Спочатку вітряк крутився в горизонтальному положенні, але щоб електроустановка працювала незалежно від напрямку вітру, Ярослав її переобладнав, використавши задній міст від «Жигулів». Тепер установка одночасно повертається до вітру і крутиться. Вона не створює вібрацій і не деформує дах. Будівництво саморобної ВЕС обійшлося у $300.

#img_center_nostream#Вітрова електроустановка Ярослава відрізняється від серійних західних тим, що в їх конструкціях використовують тихохідний генератор з невеликою кількістю обертів. Для роботи такого пристрою додатково потрібні перетворювачі енергії та акумулятори, що коштують чимало. Але вітрогенератор Ярослава не потребує цього: в залежності від сили вітру його установка виробляє струм певної напруги.

Для опалення будинку використовується як котел, так і енергія від електроустановки. Все це дозволяє зменшити використання газу в найхолоднішу зиму з 400 до 200 м3.

Людина здавна використовує вітер для своїх цілей. На сьогодні вітрогенератори використовують для отримання електрики. В Японії створили вітрогенератор, що використовує енергію з ураганів і тайфунів.